Strach a bezmoc cítila Iveta Hornofová z Berouna, jejíž šestiletá dcera zkolabovala minulý týden v berounské pobočce České spořitelny. Nikolka přestala dýchat a upadla do bezvědomí. Jednalo se o epileptický záchvat. Jediní, kdo vyděšené mamince pomohli, byli manželé ve středních letech. Společně přivedli holčičku opět k vědomí. A jaká byla reakce ostatních lidí a především pracovníků České spořitelny?

Sanitku nikdo nezavolal

„Nejvíce mě překvapilo, že nikdo nezavolal sanitku ani se mě žádný z pracovníků nepřišel zeptat, jestli je vše v pořádku. Jejich reakce byla naprosto nulová. To mi však došlo až zhruba po dvou dnech. Nechci ani domýšlet, co by se stalo, kdyby tam ti lidé, co nám pomohli, nebyli,“ začíná vyprávět Iveta Hornofová, která na celou událost vzpomíná ještě se slzami v očích.

Holčička ztratila vědomí

„Dceru jsem před tím vyzvedla ze školky a do spořitelny jsem šla jen proměnit drobné za větší bankovky. Najednou jsem viděla, že Nikolka stojí vedle mě a drží se za hrudník. Nemohla dýchat. Popadla jsem ji a křičela, ale ona už mě nevnímala. Ztratila vědomí. Jediní, kdo nám přispěchali na pomoc, byli manželé, o kterých nevím ani jak se jmenují či kde bydlí. Jsem jim za to strašně vděčná,“ vzpomíná Iveta Hornofová, která následně s manželem převezla dceru do Motola.

Nikolka byla v nemocnici skoro týden na pozorování a výsledky testů ukazují na možnou epilepsii. Podle lékařů se však další záchvat již nikdy nemusí objevit – a v to Iveta Hornofová pevně věří. Dodnes však nedokáže pochopit reakci lidí i pracovníků finanční instituce.

Podle Pavly Plaché z firemní komunikace České spořitelny se občas pracovníci instituce dostanou do situace, kdy je potřeba klientovi pomoct – a oni tak samozřejmě učiní. „V tomto konkrétním případě si myslím, že si zkrátka nikdo z pracovníků nevšiml, že se něco děje. Kdyby však maminka požádala o pomoc či o přivolání sanitky, určitě by se tak stalo,“ říká k berounskému případu Pavla Plachá.

 

Výzva Deníku:

Redakce žádá manžele, kteří pomohli Nikolce, aby se s námi spojili. Zprostředkujeme jim setkání s Ivetou Hornofovou, která by jim ještě jednou ráda poděkovala.

Telefonní čísla: 311 622 627, 311 624 872