Myslivost má sice výjimku z vládních opatření a hony se konat mohou, všem jen slouží-li k plnění plánu lovu a předcházení škodám, způsobeným zvěří.

Na honu v rozestupu

V případě společného lovu musí myslivci v rouškách dodržovat rozestupy. „Momentálně není omezen počet účastníků, ale měla by se co nejlépe dodržovat opatření,“ upřesňuje Václav Dlouhý.

Hony na Berounsku regulují jednotlivá myslivecká společenství. „Podle zkušeností, které si mezi sebou vyměňujeme, vím, že se spolky v naší oblasti řídí podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví a důsledně dodržují doporučená opatření,“ říká Dlouhý.

Zkoušky z myslivosti

V současné době není možné pořádat ani zkoušky z myslivosti a zkoušky mysliveckých hospodářů. Osoby, kterým skončila platnost loveckého lístku po 1. březnu letošního roku, proto mohou prokazovat odbornou způsobilost k výkonu i nadále propadlým dokladem. V tomto případě by příslušné správní orgány včetně myslivecké stráže měly upustit od projednání takových přestupků.

Podle Dlouhého jsou si na ministerstvu zemědělství vědomi, že myslivci odlovy musí plnit. V berounském regionu aktuálně nejsou problémy s příliš přemnoženou zvěří, které velké lány řepky nebo pšenice poskytují dobré útočiště. Například u divočáků však místní myslivci řeší jiné problémy. Hrozí totiž návrat afrického moru prasat během migrace zvěře především z Německa a Polska.

Podle Dlouhého bylo jen na Berounsku v minulém roce střeleno přes tři a půl tisíce divočáků. Podíleli se na tom myslivci z dvaapadesáti mysliveckých sdružení a honebních společenstev, které Česká myslivecká jednota registruje.