Dopravní kolapsy v centru města již delší dobu dělají vrásky na čele nejen řidičům a chodcům, ale i hořovické radnici. Pro tu je jednou z priorit vyřešení přehlcených komunikací ve městě. Nyní přichází radní s novým řešením. Hlavní dopravní tepna v Hořovicích bude jednosměrná. Auta v opačném směru budou jezdit ulicí Vrchlického, kde se tedy dá očekávat prudký nárůst dopravního ruchu.

To se samozřejmě obyvatelům v dané lokalitě nelíbí. Není divu. Z tiché a klidné ulice by se rázem stala jedna z nejfrekventovanějších spojnic městských komunikací. Dnes totiž Pražskou ulicí denně projedou tisíce aut. Při představě, že by podobný ruch, jako je dnes mezi Palackého náměstím a zámkem, měl být i ve Vrchlického ulici, vstávají místním vlasy hrůzou na hlavě.

Proto se rozhodli jednat dříve, než bude pozdě. „Nedovedu si představit, že by se naše klidná ulice změnila v rušnou dopravní tepnu Hořovic. Nyní kolem našeho domu projede pár aut. Lidé, kteří tu bydlí, si vybrali tuto lokalitu, protože je tu klid, ale blízko do centra,“ namítá Renata Wachtlová, jedna z kritiků řešení města. Její sousedé s ní souhlasí. A tak se rozhodli se městu postavit a sepisují proti tomuto návrhu petici, kterou hodlají předat starostovi Luboši Čížkovi a zastupitelům města. „Zatím není nic schváleno, řešení dopravní situace je pouze v návrhu studie, která se bude teprve projednávat. Znepokojení je předčasné,“ brání se místostarosta města Jiří Auterský.

Obyvatelé Hořovic mají podle jeho slov nárok na námitky. „S ohledem na situaci se jimi samozřejmě budeme zabývat. Naším cílem je nalézt optimální řešení,“ dodává starosta s tím, že řešení, kterého se Renata Wachtlová obává, je součástí celkové koncepce transformace dopravy městem. „Nejprve se samozřejmě musí vybudovat obchvat města, ten je stěžejní. Tím se odlehčí provozu v Pražské ulici. V případě přesměrování části dopravy do jiné ulice se tak dramaticky provoz nezmění.

Důvodem tohoto řešení je především zpřístupnění centra města chodcům. Dnes se Pražskou ulicí prostě chodit nedá,“ dodává místostarosta. Lidé z Vrchlického ulice se podivují i nad skutečností, že ulice je zčásti v soukromých rukách. „Město zatím tento fakt kupodivu přehlíží. Chápeme, že je nutné situaci v Pražské řešit, ale nechceme, aby to u nás vypadalo za pár let stejně jako nyní v centru města,“ dodává Renata Wachtlová. Jisté je, že stávající situace se musí změnit a předložený návrh změn v hořovické infrastruktuře najde plno odpůrců i v budoucnu.