Před sedmi lety založily obce okolo Hořovic vlastní mikroregion. Úloha Hořovicka je především komunikace s úřady a institucemi v oblasti přerozdělování dotací a finančních prostředků z Evropské unie nebo od státu.


Do dneška se však role mikroregionu nenaplnila a některé obce se rozhodly současnou situaci řešit. Průkopníkem reorganizace v aktivitách Hořovicka je starosta Komárova Antonín Merhaut.


Místní o smělém plánu už vědí. „Slyšela jsem o tom. Každá snaha o získání peněz pro rozvoj obce je důležitá. Rozhodně je co tu zlepšovat. V Komárově například chybí prostor pro vyžití dětí a mládeže,“ říká Darina Vondalová.


Na posledním zasedání zastupitelstva Komárova byl starosta pověřen předložením návrhu změn okolním obcím a zaktivizováním činnosti mikroregionu Hořovicko. „Zatím je vše ve stavu jednání s okolními obcemi, které byly o návrhu změn informovány. Za malou aktivitu Hořovicka mohou menší obce, které nepřinášejí žádné podněty pro plánované společné investice,“ upozorňuje Antonín Merhaut.


Jeho návrh se u starostů okolních obcí setkal s kladnou odezvou. „Vítáme jakoukoli snahu o posun dopředu. Zatím nejde o nic závazného, pan starosta nám prezentoval svojí vizi, kterou budeme projednávat na zastupitelstvu 26. září. Musíme v našem mikroregionu najít tahouna, který by dokázal získat dotace na rozvoj našeho okolí z fondů Evropské unie,“ popisuje situaci starosta Zaječova Josef Hrubý.


„Nejde nám o to se okamžitě odtrhnout a vytvořit vlastní mikroregion. Nejprve se chceme s ostatními obcemi pokusit rozpohybovat činnost Hořovicka, které svojí úlohu neplní,“ dodává Antonín Merhaut, pro kterého je vzorem Cerhovicko.


Mikroregion, který vznikl sdružením obcí kolem Cerhovic, získal spoustu finančních injekcí a mohl tak uskutečnit vlastní projekty. „Je pravda, že za poslední roky se nám povedlo dostat finanční prostředky z programu obnovy venkova. Ten ale letos končí a v následujících letech budeme muset žádat o peníze z Evropské unie. S tím nemáme žádné zkušenosti.


Určitě to nebude snadné a věřím více větším uskupením. Ty mohou vytvořit rozsáhlejší projekty, pro které jsou dotace určeny. Malé obce se těžko dohodnou na společné několikamilionové investici,“ obává se starosta Cerhovic Petr Frei.


S tímto tvrzením souhlasí i místostarosta Hořovic Jiří Auterský. „Hořovice mají určitě větší šanci, že dotace jako zástupce mikroregionu získají. Pravda je, že do dneška si Hořovicko pouze hledalo svoji roli a působilo dojmem neaktivního uskupení. Budoucnost ale určitě má. V současné době jsme získali jako mikroregion dotaci na stavbu Multifunkčního domu na Felbabce. Takže věřím, že se spolupráce mezi obcemi začíná rozjíždět. S hořovickou radnicí zatím o nějakých změnách nikdo nejednal,“ diví se Jiří Auterský. Podle jeho slov se o zvýšení aktivit Hořovicka jednat bude.


Mikroregion by rozhodně měl být zachován v současné podobě. „Je pravda, že nemá smysl, aby byl mikroregion příliš velký, ale zároveň si nedokážu představit, jak si malé obce dokážou samy vytvořit projekt, který bude odpovídat požadavkům na přidělení dotace,“ říká místostarosta Hořovic.