Lázeňský rybník v Hořovicích je již měsíc vypuštěný. Město totiž naplánovalo zpevnit severní břeh nádrže. Práce na rybníku se ale před nedávnem zastavily.


Přestože pracovníci firmy zajišťující rekonstrukci břehu věřili v jejich dokončení ještě v tomto kalendářním roce, nakonec se projekt protáhne až do jara. „O dramatické změny se v termínu dokončení oprav nejedná. Firma má smlouvu na práci do konce března,“ popisuje vedoucí technického odboru Městského úřadu v Hořovicích Milan Šnajdr. Pracovníci podle jeho slov věřili, že zpevnění břehu stihnou ještě letos, ale nakonec se především kvůli špatným klimatickým podmínkám práce zastavily.


Oprava břehu rybníka ze severní strany se ale podle starosty města Luboše Čížka opozdila i z jiného důvodu. „Když se rybník vypustil a odkryl se celý břeh, zjistili jsme, že prakticky všechny domy sousedící s rybníkem mají načerno napojený odběr vody z nádrže na zalévání zahrady,“ upozorňuje starosta s tím, že všechny domácnosti požádali, aby si buď na vlastní náklady trubky zapuštěné do břehu rybníka odstranily, nebo oficiálně požádaly o odběr. „Letáky tu měli všichni v ulici ve schránce. Vím, že jedna rodina už to připojení odstranila, ale ostatní zatím nic nedělají. Všichni chtějí ušetřit. Zvlášť nyní, kdy voda u nás opět zdražila a je dražší než v Praze, se jim zalévání zdarma hodí,“ doplňuje jedna z obyvatelek ulice, ve které si lidé vodu z rybníka čerpali.


Město dalo lidem prostor na nápravu. „Jeden pán se přihlásil, že vodu z nádrže odebíral patrně nelegálně a že si chce připojení nechat zlegalizovat,“ upozorňuje Šnajdr. Podle něj je prodleva v práci na nádrži, která vznikla kvůli trubkám ve břehu, minimální. Zatím se rybník vypustil, odbagrovala se část břehu a odklidil se odpad ze dna nádrže. „Technicky není zpevnění nijak náročné. Jde jen o zasypání kamenem. Čeká se pouze na lepší počasí, smlouva se kvůli tomu měnit nebude,“ dodává Šnajdr.