Na poslední chvíli se na Palackého náměstí v Hořovicích rozsvítil vánoční strom. Ještě na úterním veřejném zasedání zastupitelstva města se občané Hořovic divili, proč tento rok v Hořovicích tento symbol Vánoc chybí. Starosta Hořovic Luboš Čížek přítomným lidem vysvětlil, že důvod nedostatku ve výzdobě města je kuriózní. „Objednali jsme novou kvalitní techniku na osvětlení s přibližně dvanácti tisíci žárovkami. Balík, který jsme obdrželi, ale neobsahoval potřebný transformátor.Po následné reklamaci jsme do týdne dostali transformátor, po jehož zapojení se rozsvítila polovina žárovek. Na výsledek další reklamace čekáme,“ vysvětloval starosta Hořovic. Ve čtvrtek však začali pracovníci zdobit strom před kostelem Nejsvětější Trojce na náměstí z vysokozdvižné plošiny. Následně se strom mohl konečně naplno rozzářit.


O tom, jestli nově přidaná výzdoba hořovické náměstí skutečně vylepší, většina obyvatel města pochybuje. „Je to horší, než když tam ten strom ozdobený nebyl. Nechápu, co má za smysl nechat vyset několik kabelů se žárovkami podél větví. To co město nechalo na náměstí nainstalovat, nepřipomíná vánoční strom ani vzdáleně,“ upozorňuje jeden z občanů.


„Pravda je, že volba výzdoby nebyla nejšťastnější. Strom je na špatném místě a nepovedl se ani výběr nákupu techniky, na kterém chtělo město ušetřit. Proto není zdobení tak bohaté. Navíc větve sousedních stromů do smrku zasahují a nebylo tedy jednoduché na něj žárovky pověsit,“ popisuje tajemník městského úřadu Ladislav Kazda. Podle něj se nakonec mohl strom ozdobit, protože transformátor nechalo město zhotovit u soukromé hořovické firmy na zakázku.


Starosta Hořovic souhlasí, že kvalita osvětlení stromu není dobrá. „Když zastupitelstvo uvolní na příští rok sto tisíc korun, budeme mít na náměstí krásný vánoční strom,“ upozorňuje Čížek s tím, že současná výzdoba byla o jeden řád levnější.