Jedním z neodmyslitelných symbolů Vánoc je betlém. Už po mnoho generací se mohou v čase vánočních svátků lidé scházet u tradičního Zpívání u betléma v kostele Narození Panny Marie v Mrtníku.


Letošní setkání je naplánováno na 25. prosince od 14 hodin. Ručně vyřezávané jesličky jsou tentokrát už připravené. Instalování sedmdesáti dřevěných figurek totiž zabere celý den. „Musíme nasbírat čerstvý mech, než zapadne sněhem, položit klestí a postavit okolo Jezulátka všechny figurky,“ popisuje náročnou instalaci betléma Jan Voříšek.


Ten tento rok stavěl Jesličky prvně sám. „Předchozích padesát let je instaloval můj otec. Já mu poslední léta s touto prací pouze pomáhal společně s panem Karlíkem ze Zaječova,“ dodává Voříšek.


Vystavovaná panoramata jsou dnes směsí vybraných postaviček z původních dvou jesliček, které se v kostele každoročně v čase Vánoc instalovaly. „Před lety jedny figurky někdo odcizil. Po čase se ale všechny našly pohozené na louce u lesa nedaleko odsud,“ upozorňuje Voříšek s tím, že od té doby se v kostele staví pouze jeden betlém, který je každý rok k vidění až do Tří králů.


Prozatím jsou jesličky vystaveny bez Jezulátka, to se u ostatních figurek objeví až 24. prosince.