V sobotu 20. prosince zastavilo Městské kino v Hořovicích provoz. Promítáním filmu Děti noci skončila téměř osmdesátiletá éra jedné z kulturních institucí města.


Kino se stalo jednou z obětí dostupných a oblíbených komplexů v Praze a v Plzni, které v posledních letech na perifériích obou měst vyrostly. Aby jim mohlo kino konkurovat alespoň technologickou vybaveností, muselo by město investovat jeden a půl milionu korun do nových strojů. S ohledem na nízký zájem lidí se finanční injekce nevyplatí. „Je to škoda, chodili jsme sem s přáteli docela rádi. Pravda je, že většina lidí jezdí třeba na Zličín, ale i tady má kino svoje kouzlo,“ lituje návštěvnice kina Andrea Ignatidisová.


Budovu, kterou postavil Alois Hrdlička podle vzoru kina Olympic v Praze, si město hodlá i nadále ponechat. „Ředitel Městského kulturního centra má do konce února čas podat návrhy na další využití budovy,“ popisuje starosta Hořovic Luboš Čížek. Zároveň ujišťuje všechny občany, že se stavba z roku 1929 nebude prodávat ani pronajímat. Kino se muselo zrušit z ekonomických důvodů. Delší dobu již nevydělávalo. „Když film přijde shlédnout jedenáct lidí, kino nemůže generovat žádný zisk,“ komentuje situaci starosta.


Lidé si o osud architektonicky zajímavé budovy dělají starosti. „Kdoví co tam teď udělají. Musela by se do toho dát spousta peněz, aby byla budova použitelná. Je tam nakloněné hlediště a všechno potřebuje přebudovat. Nakonec to prodají a bude tam vietnamská tržnice,“ obává se jedna z obyvatelek města.


„Každopádně chceme, aby byla budova dále využita pro účely města. Jestli ale poslouží kultuře nebo úřadům, to v současnosti nevím. Určitě tam ale tržnice nebude. Možností je víc, dal by se tam třeba zřídit Czech Point,“ dodává Čížek.


Film podle jeho slov z města zcela nezmizí. V Klubu Labe je totiž kvalitní vybavení a je připraveno pro projekt klubového kina. „Promítat se budou filmy vhodné pro toto prostředí, takže na komerční trháky si musejí lidé zajet do multiplexů, kam už stejně jezdí,“ uzavírá Čížek.