Rozmlácené vnitřnosti nebo postapokalyptický svět, také to je cirkus Ohana ze Zbožíčka u Milovic, jenž až do soboty zůstává v Berouně. „Představení je určeno pouze dospělému publiku. A určitě není pro každého. O to více nás těší, že se k nám lidé vracejí a návštěvnost rok od roku roste,“ říká manažer cirkusu Matěj Břešťák alias neomalený klaun Špína.

Málokdo by dnes věřil, že k původnímu konceptu cirkusového programu patřila například cesta kolem světa pro děti nebo muzikálová show. „Vždycky jsme se snažili vytvořit nějakou dějovou linku, abychom se trochu lišili od ostatních cirkusů, kterých v tu dobu u nás bylo kolem padesátky. Být originální bylo ale stále těžší. Nápad pustit se do hororu vznikl kde jinde než v kině. Tehdy jsme byli na snímku To,“ vzpomíná Břešťák a dodává, že předlohou jeho role je právě děti vraždící klaun Pennywise ze známé novely amerického spisovatele Stephena Kinga.

V Ohaně tehdy začali pracovat na novém konceptu a o týden později už měli ušitý kostým pro Špínu. „Ostatní převleky jsme dali tak nějak do kupy a bez jakékoli reklamy jsme spustili první představení, na které přišlo poměrně dost lidí. To nás pobídlo pokračovat,“ říká Břešťák.

Produkci se cirkusový tým snaží dělat hodně kontaktně s poměrně drsným a vulgárním humorem. Jejich cílem je obecenstvo nejen postrašit, ale také šokovat a zároveň i rozesmát. Například posedlá mladá žena se bude prostřednictvím plastické akrobacie zmítat při vymítání ďábla. Na rituál přitom dohlíží zástup temných jeptišek. Své umění ukáže i hororová mongolská artistka.

Recept na šlehačkový dort se syrovými játry

Matěj Břešťák se před časem jako hororový klaun účastnil i televizního pořadu Prostřeno. Na tuto zkušenost navazuje během vystoupení a pro lidi na scéně uvaří – ovšem ze syrových vnitřností, které pak skončí někomu v obličeji. „Připravuji vynikající šlehačkový dort s čerstvými játry a ten posléze hodím do obličeje člověku, kterému ten večer říkám špína. Divili byste se, ale lidé mi čím dál častěji píšou, jestli bych na tohle vystoupení mohl vytáhnout z hlediště jejich kamaráda,“ vypráví Špína.

Cirkus letos na turné vyráží se zbrusu novým programem, jehož hlavním motivem je Poslední nádech. „V průběhu dvouapůlhodinového představení postupujeme podle historické linie a prostřednictvím hororových vystoupení odkazujeme na masky, ať už jde o ty dávné morové, nebo současné covidové,“ přiblížil Břešták, ale více nechtěl prozradit.

Svět takzvaných světských, ve kterém se pohybuje už čtrnáct let, by podle svých slov za nic nevyměnil. Podobně to mají i ostatní členové Ohany. Nejvíce je baví cestování. Ale i když je díky technologiím život na cestě mnohem lehčí než před lety, provozovat cirkus je stále o tvrdé práci i určité ztrátě komfortu.

„Rozhodně už nežijeme v těch klasických maringotkách, které si pamatujeme od Eduarda Basse, ale samozřejmě to asi není pro každého, hlavně kvůli počasí. Cirkus je krásný v létě, když je hezky teplo. To zimní měsíce jsou jiné, chladno, vlhko, sníh. Zažili jsme i obavy, že nám cirkusový stan vezme vítr. Je to ale vášeň, kterou tu sdílíme všichni,“ uzavírá Matěj Břešťák.

Hororový cirkus Ohana

Založen byl v roce 2016 současným manažerem Matějem Břešťákem, černým principálem Robertem Mukenšnábelem a bílou principálkou Marcelou Joovou. Nápad se zrodil v době, kdy hostovali u jiného cirkusu a byli právě na turné v Polsku. Svým programem původně mířili na děti, po roce vystupování ale přišla inspirace na změnu konceptu, a to přímo od krále hororu Stephena Kinga. V kinech totiž zrovna běžel remake slavného hororu To s klaunem Pennywisem, který vychází z původní knižní předlohy. Od roku 2017 tak v Ohaně rádi hosty děsí, znechucují a zároveň baví. Pořádají až 190 představení za rok. Témata jejich show se pravidelně obměňují a většinou se snaží dotknout zajímavých společenských témat. V současné době v cirkusu působí kolem dvaceti stálých artistů, umělců a herců, mezi které patří nejen hostující členové, ale i rodinní příslušníci včetně šesti dětí. Všem se světské prostředí stalo domovem. Cirkus Ohana je rovněž držitelem ochranné známky prvního českého hororového cirkusu v Česku.