Potom, co ji navštívili tři muži, kteří se rozhodli absolvovat už stý odběr krve, sem zavítali další pravidelní dárci, kteří mají za sebou osmdesát a sto odběrů. I ti se proto dočkali ocenění v podobě květiny a daru za uznalého potlesku všech přítomných.

Silnou dárcovskou základnu si hořovická transfuzní stanice nemůže vynachválit už řadu let. Dobrovolní dárci se sem pravidelně vracejí a spolu s nimi sem začínají docházet také rodinní příslušníci a jejich známí. Čas od času se tak stane, že se na transfuzní stanici dostaví některý z jubilejních dárců, který v počtu odběrů dosáhl úctyhodného čísla. Sty odběry se tak může pyšnit například Karel Červený z Hořovic, který začal darovat krev už na vojně. „Je to hodně dávno. V roce 1967 jsem byl v Příbrami a tam to všechno začalo. Od té doby jsem prakticky nevynechal. Vím, že někomu můžu zachránit život a navíc se po každém odběru cítím mladší,“ řekl s úsměvem Karel Červený. V dárcovství ho podporuje i jeho rodina, za což je velmi rád. „Krev daruje jedna z mých dvou dcer a zeť, což samozřejmě vítám. Prostě to funguje,“ doplnil.

Květina a zlatý kříž třetí třídy, kterým se oceňují ti, kteří absolvovali osmdesát odběrů, právem patří druhé jubilejní dárkyni krve, kterou je Ladislava Fraitágová z Hořovic. Ta daruje krev od osmnácti let, a to pravidelně v hořovické nemocnici. „K dárcovství mě přivedl můj synovec, který měl velké zdravotní problémy. Po porodu potřeboval transfuzi a jeho život byl doslova na vlásku. Proto jsem se rozhodla, že začnu darovat krev,“ vzpomínala Ladislava Fraitágová, která od svých osmnácti let daruje krev právě v Hořovicích. „Jsem rodačka, takže je přirozené, že docházím do zdejší nemocnice. Vím, že jsem v pořádku a navíc z toho mám dobrý pocit. Je to na každém z nás, jestli chceme někomu pomoci. Pro mě jeli dokonce dvakrát sanitkou, protože potřebovali moji krev a já jsem ráda, že jsem jim mohla vyhovět. Je to úžasné, když někomu můžete zachránit život,“ dodala Ladislava Fraitágová.

Oběma dárcům poblahopřála také vrchní sestra transfuzní stanice Nemocnice Hořovice Jana Šrámková, která je právem pyšná na počet dárců, který se neustále zvyšuje. „Jsem ráda, že se můžeme pochlubit lidmi, kteří naše oddělení navštívili tolikrát za sebou. Je to úctyhodný výkon, za který si jich vážím a věřím, že jejich houževnatost bude příkladem pro ty, kteří dosud s dárcovstvím váhali,“ komentovala návštěvu jubilejních dárců Jana Šrámková.

Text: Lucie Zemanová