Ve středu23. listopadu navštívili transfuzní stanici hořovické nemocnice členové florbalového týmu SK Red Dragons Hořovice, kteří se už podruhé rozhodli dobrovolně darovat krev. Tentokrát jich do nemocnice přišlo celkem devět a všichni se zavázali, že v této akci budou pokračovat i v příštím roce. Krev darovali nejen hráči, ale také jejich trenér Zdeněk Vlk, který šel všem příkladem. Zatímco většina florbalistů s odběry teprve začíná, Zdeněk Vlk daroval krev už po třiašedesáté.

S nápadem na dobrovolné dárcovství krve celého florbalového týmu přišel jeden ze členů Vojtěch Plecitý, který o této myšlence uvažoval už delší dobu. Potom, co začal přemýšlet nad tím, jak klub více zviditelnit, ho napadlo spojení s prospěšnou akcí, což ostatní členové uvítali. „Poprvé jsme byli darovat krev v lednu a úplná premiéra to byla i pro mě. Na transfuzní stanici jsem chtěl začít hodit už dříve, ale jak to tak bývá, nedostal jsem se k tomu. Pak jsem o tom mluvil i se svojí tchýní, která patří mezi pravidelné dárce, a rozhodl se, že se konečně zapojím, a to rovnou i s kamarády z florbalového týmu,“ vzpomínal Vojtěch Plecitý.

Přesto, že se účast čekala o něco větší, devět dobrovolných dárců rozhodně nebylo zklamáním a mezi hráči nakonec nechyběl ani jejich trenér, pro kterého to byl už třiašedesátý odběr. „Chodím už léta, takže když za mnou kluci přišli s tímto nápadem, byl jsem jednoznačně pro. Krev jsem začal darovat někdy před vojnou a dalo by se říct, že jsem to podědil po otci, který také patřil k pravidelným dárcům. I proto je to pro mě samozřejmost. Člověk má povědomí o svém zdravotním stavu a navíc můžete někomu pomoct. Krev bude stále potřeba, protože ji nelze vyrobit, takže bych určitě stál o to, aby na transfuzní stanici chodilo více lidí,“ řekl Zdeněk Vlk.

Přesto, že dobrovolných dárců krve není nikdy dost, na transfuzní stanici Nemocnice Hořovice si na jejich nedostatek stěžovat nemůžou, což potvrdila také vrchní sestra Jana Šrámková. „Letošní rok máme zhruba o 500 dárců více, než loni. V hojném počtu chodí nejen střední a starší generace, ale i mladí lidé, o čemž svědčí právě akce hořovických florbalistů. Mimo to spolupracujeme například také s berounským gymnáziem, kde čas od času uspořádáme přednášku na téma dárcovství krve. Chodí k nám darovat ale také studenti z Obchodní akademie Beroun nebo z manažerské akademie. Řada studentů je také z hořovických škol. Pravidelně k nám chodí darovat krev i členky občanského sdružení Hořovické maminky a kromě toho nás navštěvují také policisté a hasiči jako například Sbor dobrovolných hasičů Drahlovice,“ vypočítávala Jana Šrámková, která je i přes hojnou účast ráda za každého nového dárce krve.

Text: Lucie Zemanová