„Hygienické normy a zákon, který se vztahuje k pohřebnictví, nás přiměl k tomu, že jsme museli vyřešit, co s ostatky nebožtíků na hřbitově, o které se nakonec vůbec nikdo nestará. Pozůstalí neřeší, jak s urnou či hrobem naložit dál, navíc za ně ani neplatí. Musíme proto vybudovat společnou městskou hrobku," řekl místostarosta Hořovic Ondřej Vaculík.

Protikuřácký zákon vyhnal cigarety z hospod na ulici. Ilustrační foto
Zákon vyhnal kuřáky na terasy a zahrádky

Vedení města počítá s tím, že ukládání ostatků se bude konat jednou ročně a bude trvalé. Zhotovení hrobky nebude pro městskou kasu zase tak velkou zátěží, nicméně částku kolem půl milionu korun si vyžádá. Musí totiž splňovat vymezené parametry. „Jde o podzemní prostor, který musí být izolovaný. A jelikož se náš hřbitov nachází na jílu, budeme muset rovněž čelit vodě," připomněl Ondřej Vaculík.

Představitelé města navíc plánují, že místo kolem hrobky bude pietně a esteticky upravené. „Nechceme, aby byla hrobka z betonu, hodláme ji zhotovit z nějakého přírodního kamene," upřesnil místostarosta.

Ilustrační foto
V Plzeňské ulici přibude světelná signalizace

Ten společně s dalšími členy rady odsouhlasil znění výzvy k podání nabídek. Vedení Hořovic tak nyní čeká výběr firmy, která společnou hrobku na hřbitově v městské části Velká Víska postaví. „ S pracemi by se mělo začít v nejbližší době, ideálně přes léto by měla být vybudována," uzavřel Ondřej Vaculík.