„Teď už máme s kamarádem Václavem Alblem po maturitě, ale nápad přišel ještě před dokončením střední školy,“ prozradil Radek Pavlis ze Zaječova. „Společně jsme navštěvovali hořovické bary a restaurace. Žádné místo nám však nevyhovovalo. Chyběl nám slušný podnik, kde bychom mohli
v pohodě posedět u kávy. Samozřejmě v nekuřáckém prostředí,“ pokračuje Radek Pavlis.

Kavárna Café Smile vznikla ze zrušeného baru. „Její otevření jsme připravovali zároveň s maturitou. Byl to pro nás veliký záběr. Původně tu lidé mohli najít nejhorší hospodu v Hořovicích. Její provoz byl však ukončen, a tak jsme se rozhodli zřídit nekuřáckou kavárnu,“ dodal jeden z provozovatelů Café Smile.

Obyvatelé Hořovic nekuřácké prostory vítají. „O nové kavárně ještě nevím. Je to pro mě novinka. Kdybych chtěl někde posedět, určitě bych si vybral nekuřácké místo,“ řekl Miroslav Kunc z Hořovic s tím, že takových podniků by mělo být daleko více.

Nekuřáckých restauračních zařízení je na Berounsku a Hořovicku zatím velmi málo. Většina provozovatelů se bojí ušlého zisku, a tak na výzvy některých štamgastů, aby zřídili alespoň nekuřácký koutek, mnohdy nereagují. Přesto, že si řada lidí nedovede představit kávu bez cigarety, Jiná káva, která vznikla v areálu bývalých kasáren v Berouně, má své stálé návštěvníky.

Za Jinou kávou, která slouží jako chráněné pracoviště pro lidi s psychickými problémy, stojí občanské sdružení Lomikámen. Podle jeho ředitele Tomáše Skleničky, který stál u zrodu projektu i při jeho realizaci, není lehké provozovat nekuřáckou kavárnu. Rozhodně však nelituje. „Nechodí sem jen nekuřáci. Řekl bych, že je to tak půl na půl, ale určitě je to bariéra. Nestalo se sice, aby kvůli tomu, že si lidé nemohou zapálit, odešli, ale reakce jsou občas negativní,“ sdělil Tomáš Sklenička.

Podle jeho slov se však najdou i lidé, kteří do nekuřácké kavárny chodí právě proto, že tam není zakouřeno. „Většinou sem chodí rodiče s dětmi, ale i lidé, kterým nekuřácké prostory vyhovují. Kuřáci si mohou jít dát cigaretu ven, kde je popelník,“ dodal Tomáš Sklenička.
Posezení bez cigaretového kouře nabízí v Berouně i Sportbar Lokomotivy Berouna a kavárna U Klauna.