V ulicích Hořovic je opět čisto. „Konečně se tu uklízí. Je vidět, že nastala změna. I na náměstí je větší pořádek,“ chválí Jan Kruft z Hořovic. K hořovickým se přidávají i lidé, kteří do města dojíždějí. „Do Hořovic jezdím jen občas. Nyní jsem tu mnohem raději, než dříve. Na náměstí nebylo nikdy tak uklizeno, jako letos v létě,“ uvedla Anna Hejlová z Hostomic.

Po nekonečných měsících, kdy měli hořovičtí problémy nejen s přerostlou trávou, ale i s odpadky, které hyzdily náměstí i další části města, přišla na pomoc úklidová skupina z Úřadu práce Beroun. „Sekání trávy v Hořovicích zajišťuje dál firma Petra Machálka. Doplněním je úklidová četa hrazená z grantu Evropské unie. Pracovníky této skupiny nám posílá berounský úřad práce,“ vysvětlil starosta Hořovic Luboš Čížek s tím, že tito zaměstnanci sbírají odpadky po městě a vytrhávají trávu kolem obrubníků.

Mimořádná úklidová skupina začala pracovat v Hořovicích letos v červnu. O tom, která část Hořovic bude právě vyčištěna, rozhoduje Městská správa bytového a nebytového fondu města Hořovice. „Původně jsme měli mít pět zaměstnanců, v současné době se jejich počet snížil na tři pracovníky. S jedním jsme totiž museli ukončit pracovní poměr kvůli špatné docházce. Za celý červenec totiž nenastoupil do práce. Další zaměstnankyně pracovala pouze jeden den. Potom začala marodit, a pak už vůbec nenastoupila,“ uvedl ředitel městské správy Jaroslav Pelán.
Výpomoc z úřadu práce přišla Hořovickým vhod. Získali tak množnost vyčistit zanedbané lokality města. „Na začátku léta nebyla dobře posekaná tráva v hořovické části Višňovka. Mezi domy zůstaly hromady trávy, které tlely a zapáchaly. Pracovníci úklidové skupiny starou trávu odklidili,“ popsal Jaroslav Pelikán. „S úklidem budeme pokračovat nejen na náměstí, ale například i v lokalitě Sklenářka a k Valdeku,“ dodal Jaroslav Pelán.

Vedoucím úklidové čety se stal Jan Rissel. „Před osmi lety jsem pracoval na městském úřadu. Potom jsem byl i několik let nezaměstnaný. Chtěl jsem totiž pracovat v oboru. Má původní profese je lesník. I když v současné době nevykonávám svou profesi, je mi zahradnická práce blízká a baví mě,“ uvedl ke své nové pozici Jan Rissel.

Největší nepořádek je v Hořovicích po víkendu. „Pracovníci úklidové skupiny se pravidelně scházejí každé ráno na náměstí. A právě zde je největší binec. V centru se povalují nejen nedopalky od cigaret, ale i velké množství lahví od alkoholu. Lidé z okolí si hodně stěžují na večerní a noční pitky. Je vidět, že v Hořovicích chybí městská policie,“ upozornil Jan Rissel.
„Ještě větší nepořádek je na náměstí ve školním roce. To pak musíme často opravovat rozbité lavičky. Nepomohlo ani opatření, kdy byly lavice přivázané řetězy,“ pokračuje Jan Rissel.

Projekt Evropské unie na veřejně prospěšné práce využívá i mnoho dalších obcí. „Patří mezi ně například Hudlice a Podluhy. Dobrá spolupráce je s obcí Karlštejn. Všem obcím, které se do projektu přidaly, poskytujeme příspěvek ve výši deset tisíc korun na mzdu zaměstnance a z dotace se hradí i odvody pro zaměstnavatele,“ upřesnila ředitelka Úřadu práce Beroun Lenka Šmídová.