Cesty lesoparku Dražovka jsou plné kobylinců. Mezi hromadami koňského trusu se musí prodírat nejen maminky s kočárky, ale často se sem vydávají i děti z mateřské školy. Někteří lidé mají navíc strach, že by je zde mohl ohrozit běžící kůň nebo pes. Na problém se zaměřil po stížnostech občanů Hořovic i Berounský deník.

„Vůbec nevím, jak by si lidé poradili, kdyby se v Dražovce střetli se splašeným koněm,“ uvažuje Václav Bakule.
„Zvířata mám rád, nemám nic proti tomu, aby koně jezdili do lesoparku. Když už to mají povolené, měli by mít jezdci dobré vychování a kobylince uklízet. Po znečištěné úzké cestě se lidem dobře nechodí,“ sdělil Václav Sklenář z Hořovic.

Do hořovické Dražovky se vydávají jezdci z místní stáje Opatrný. „Nevím o tom, že bych k vjezdu do lesoparku měla mít povolení. Na koni do Dražovky jezdit můžu. Smíme se však pohybovat pouze na vyjetých cestách po traktoru. To zakázané není,“ uvedla jedna ze dvou žen, které se svými koňmi vyjíždějí do Dražovky pravidelně. „Souhlasím, že cesty pro chodce by znečištěné být neměly, jezdí sem mnoho dalších lidí. Máme dohodnuto s městem, že do Dražovky smíme, pokud budeme dodržovat pravidla. I na ranči je vyvěšená trasa, kudy můžeme jezdit,“ uvedla žokejka.

Závazná vyhláška města Hořovice o ochraně veřejné zeleně vstup koním do Dražovky zakazuje. „Vyhláška však připouští výjimku. Ta byla udělena hořovické Jezdecké stáji Opatrný. Koně by ale neměli jezdit mimo cesty lesoparku,“ vysvětlil starosta Hořovic Luboš Čížek.

Výjimka, která vstup koním do Dražovky umožňuje je údajně zanesena ve vyhlášce. Tu však pracovníci města nenašli ani v archivu. „Vyhláška hovoří o tom, že na veřejnou zeleň je zakázán vjezd motorových vozidel i vstup koním. Výjimku pro stáj pana Opatrného jsme nedohledali, budeme ji muset aktualizovat,“ uvedla za Městský úřad Hořovice Dana Maříková.

Podle majitele hořovického ranče by měli udržovat pořádek i majitelé volně pobíhajících psů. „Nikdy jsem neviděl, že by lidé psí exkrementy odklízeli. Navíc někteří lidé vyvážejí do Dražovky odpadky všeho druhu. Koně i jiná zvířata do přírody patří. Naši jezdci dávají pozor, aby nedošlo k poškození lesoparku. V případě, že na jeho cestách potkáme děti, odejdeme. Toto místo navštěvují padesát let, nikdy bych přírodě neublížil,“ uvedl majitel hořovické jezdecké stáje Václav Opatrný. „Jestli došlo ke znečištění cest, naši jezdci je půjdou zamést,“ dodal Václav Opatrný.