Stromy hořovického lesoparku Dražovka napadl kůrovec již před několika lety. Podle odborníků zdravé stromy před škůdci zajistí jedině těžba těch napadených. Lidé si však myslí, že stromy se v hořovickém lesoparku kácejí neodborně a místo pro výhodnější průmyslové zpracování se dřevo často prodává jako palivové.

Návštěvníci Dražovky se navíc domnívají, že v lesoparku zůstává příliš mnoho souší, které mohou být nebezpečné. „Padlo mnoho zdravých stromů. Navíc se kmeny, které mají v průměru čtyřicet centimetrů a více, prodávají jako palivo. Takové dřevo patří na pilu, nikoliv do kamen. Tím se hodnota vytěženého dřeva snižuje o tisíce korun,“ tvrdí zastupitel Hořovic Václav Pomma. „Sázím stromy už deset let. Dražovka si zaslouží lepší péči. Těží se zde zdravé stromy a suché, které se nacházejí dál od cest, nikoho nezajímají. To je velmi nebezpečné. Jistě si každý dovede představit, jak by taková suchá větev, která se sama ulomí, mohla zranit člověka,“ upozornil Pavel Bakule z Hořovic.

Lesopark Dražovka je majetkem města Hořovice. Správcem této městské zeleně je Lesospol Nižbor. „Lidé si často myslí, že porážíme zdravé stromy. Strom napadený kůrovcem neusychá hned. Dříve, než uschne jehličí, opadává z kmene kůra. Často musíme přistoupit k intenzivnímu zásahu. Kůrovec z jednoho napadeného stromu může poškodit dalších pět až deset stromů,“ vysvětlil spolumajitel Lesospolu Zbiroh Bohuslav Jansa.

Škůdci napadají i listnaté stromy. „Například duby, které jsou postižené houbovou nemocí tracheomykózou, usychají od horních větví. Strom je zdánlivě živý. Dražovka je parkový les, navštěvuje ji hodně lidí. Kdybychom napadené stromy neodstranili, mohlo by dojít ke zranění chodců,“ objasnil ze státní správy lesy Antonín Jílek.

Těžce dostupné stromy určené k pokácení prodává správce lesa lidem na topení. „Dražovku procházíme nejméně jednou za týden. Kácíme akutní stromy. Jestliže je k nim špatný přístup, a jejich pokácení a odvoz by nebylo ekonomické, prodáváme stromy jako palivové dřevo. Město tak nepřichází o finanční prostředky,“ sdělil Jan Turek z Lesospolu. „Suché stromy, které nyní v Dražovce jsou, zmizí do dvou měsíců,“ upřesnil Jan Turek.⋌ (rak)