Městské muzeum zaniklo v Hořovicích v 70. letech minulého století. Hořovičtí v současné době uvažují o jeho obnově. „Vytipovali jsme dvě místa pro jeho umístění. Jedná se o prostory starého zámku a unikátní sklepení bývalého knížecího pivovaru,“ upřesnil starosta Hořovic Luboš Čížek. „Není vyloučeno, že Hořovice budou prezentovány na obou uvedených místech,“ doplnil starosta.

Město má vypracovanou studii a nabízí prostory. Středočeský kraj by muzeum spravoval. „S myšlenkou vybudování regionálního muzea nám pomáhá bývalý starosta Hořovic Jan Hájek. Studie na výstavbu muzejních ploch se stane podkladem pro další jednání se zástupci Středočeského kraje,“ uvedl Luboš Čížek.

Výstavní plochy doplní multifunkční videotechnika a přednáškový sál. „Mezi vystavované exponáty by měla patřit mimořádně cenná sbírka špičkového amatérského archeologa Josefa Maličkého, který na Hořovicku působil ve 40. a 50.letech minulého století,“ prozradil starosta Hořovic.
Prostory hořovického muzea by měly představit typickou výrobu regionu. „K Hořovicím patří cvočkařství a ke Komárovu umělecká litina. Některé exponátybyly převedeny do Technického muzea v Praze. S jeho pracovníky jsme již úspěšně jednali o převodu exponátů do Hořovic,“ řekl Luboš Čížek. Hořovické muzeum nabídne návštěvníkům i sbírku harmonik a kytar. Neměla by chybět ani prezentace působení Československé lidové armády v regionu.

Občané Hořovic výstavbu muzea podporují. „Je to dobrý nápad. Prezentace tohoto druhu Hořovicím i celému regionu opravdu chybí. Navíc by se opravila budova starého pivovaru,“ vyjádřil se k projektu města občan Hořovic. Hořovičtí hodlají výstavbu regionálního muzea zrealizovat v několika příštích letech.⋌ (rak)