Od poloviny letošního února se mohou lidé po Hořovicích přepravovat městskou hromadnou dopravou zdarma. Místo cestujících hradí přepravu mezi jednotlivými lokalitami město Hořovice.

Zda budou mít lidé tuto možnost i v příštím roce, rozhodnou zastupitelé Hořovic při schvalování rozpočtu pro příští rok. Lidé se po městě svezou v roce 2009 bezplatně jen v tom případě, když zástupci Hořovic znovu uvolní potřebný objem finančních prostředků.

Na bezplatnou dopravu po městě si zvykli nejen hořovičtí občané, ale i lidé, kteří dojíždějí například do místní nemocnice. „Při cestě ze Žebráku do hořovické nemocnice musím přesedat na autobusovém nádraží. I když nejsem přímo z Hořovic, vím, že za jízdu po městě nedám ani korunu,“ uvedla Ladislava Jelínková ze Žebráku.

Podpora hromadné dopravy se osvědčila. „Počet přepravovaných pasažérů je v současné době nejméně dvojnásobný. Budu prosazovat, aby byla bezplatná hromadná doprava zachována. Rozhodne o tom zastupitelstvo v rámci schvalování rozpočtu na rok 2009,“ konstatoval starosta Hořovic Luboš Čížek.

Přepravu hořovických cestujících zajišťují řidiči Probo Transu Beroun. „Přístup města oživil provoz městské hromadné dopravy. Nárůst počtu cestujících v roce 2008 činí přes dvojnásobek původního počtu z roku 2007. Zajisté je to i dobrý krok směrem k snižování počtu přejezdů automobilů ve městě a tedy ke zlepšení životního prostředí,“ uvedl vedoucí provozu Miroslav Vacek.

Hromadnou dopravu po Hořovicích využívají především důchodci. „Zrušení bezplatné hromadné dopravy Hořovic by bylo špatné hlavně pro starší a méně pohyblivé lidi. Ti ji využívají nejvíce a deset korun za autobus je pro ně dost vysoká položka. Navíc do nemocnice a do obchodních domů je ze středu města dost daleko,“ dodala obyvatelka Hořovic Věra Černá.