Výherní automaty zaplavují bary a restaurace ve městech i obcích. Jejich obyvatelé nemají většinou tušení, kolik se hracích zařízení v jejich městě nachází. Jinak jsou na tom však ti, u kterých se hra stala závislostí.

„Hrát chodím pravidelně. Střídám v Hořovicích různá místa. Každý automat sype jinak. Většinou to ale dopadne všude stejně. Po radosti z výhry o peníze zase přijdu,“ uvedl hořovický hráč, který usedá k hracím automatům už po osmé hodině ranní.

Hořovické herny a restaurace jsou vybaveny osmdesáti osmi výherními automaty. I když jejich provoz přinese letos do pokladny města čtyři a půl miliónu korun, hořovičtí radní jsou si vědomi nepříznivého vlivu na obyvatele. „Lidé jsou schopni vložit do automatů i celou výplatu. Aby mohli hrát druhý den, vykradou auto,“ uvedl starosta Hořovic Luboš Čížek. Podle něj však nemají obce mnoho možností, jak jejich rozšiřování omezit.
„Pokud žadatel splní všechny požadavky mírného zákona, nezbývá městu nic jiného, než výherní automat povolit. Nechceme se přidat k těm místům, které vyhláškou počet automatů upravili, ale ministerstvo vnitra ji kvůli tomu, že je v rozporu se zákonem, nakonec zrušilo,“ uvedl starosta Hořovic Luboš Čížek.

Některé herny mají v Hořovicích otevřeno dvacet čtyři hodin denně. „Je jasné, že hrací automaty lákají zákazníky. Žádná omezení nejsou nutná, máme hernu v Hořovicích otevřenou tři roky a nikdy nedošlo k žádným problémům,“ sdělila provozovatelka herny U Dvou Koček Simona Binková. „Na automaty k nám chodí hodně cizích lidí, máme však i stálé zákazníky. Velké výhry nejsou ale časté. Jen jednou jsem byla svědkem vyplácení částky třiceti tisíc korun,“ dodala Binková.

Hořovičtí připravují vyhlášku, která alespoň vymezí lokality, ve kterých budou výherní automaty povoleny nebo zakázány. „Neměly by se nacházet v blízkosti škol a veřejných budov,“ upřesnil starosta Hořovic. Vyhláška bude předložena na prosincovém jednání zastupitelstva Hořovic.

Berounští zastupitelé k otázce heren v katastru města zaujali jednotný postoj. Schválili totiž vyhlášku, která jasně stanovuje otevírací dobu jednotlivých heren. Zároveň zastupitelé odsouhlasili, že žádná další herna s automaty ve městě nevznikne. Vyhláška začala platit od října letošního roku a na její dodržování dohlíží městští strážníci. Další herny v Berouně nechtěli ani obyvatelé města. „Už teď jich tu je na můj vkus až příliš. Stačí se podívat v okolí centra města. Do některých heren vejít, to je snad i hazard se životem,“ míní jeden třiatřicetiletý občan Berouna.