Nástupiště bez přístřešků a chybějící veřejné toalety. To vše musí přetrpět cestující na hořovickém autobusovém nádraží.
„Jezdím odtud denně do práce. V žádném případě nejsem s jeho stavem spokojená. A to nehovořím pouze za sebe, ale i za ostatní. Když čekáme na autobus, nemáme se kde schovat před deštěm. Je tam sice dřevěný přístřešek, ale do něj se vejde jen pár lidí.
Navíc ho většinou obsadí mládež a důchodci pak mrznou na větru,“ popsala nepříjemné zkušenosti Alena Riesselová z Hořovic. „Podobně jsou na tom i řidiči autobusů. Nemají se kde ohřát. Do odjezdu jejich spoje sedí buď v autobusu, nebo postávají venku,“ dodala Alena Riesselová.
Vše by se mělo ale v budoucnu změnit. Zástupci Hořovic zadali k vypracování konečný projekt na rekonstrukci autobusového nádraží. „Zákon vyžaduje několikastupňovou dokumentaci. Její příprava začala před dvěma roky a stala se podkladem žádosti o dotaci, pro územní řízení a stavební povolení,“ vysvětlil starosta Hořovic Luboš Čížek.
„V současné době připravujeme realizační projekt, podle kterého se bude stavět a na jehož základě vypíšeme výběrové řízení na dodavatele stav〜by. Může se do něj přihlásit každý z Evropské unie. Například francouzská, či španělská stavební firma,“ doplnil Luboš Čížek.
Celkové náklady na rekonstrukci autobusového nádraží v Hořovicích dosahují částky sedmdesáti miliónů korun. „Do tak rozsáhlé a náročné investice se město nepustilo několik desítek let. Příprava byla velmi složitá. Budeme muset rozkopat tisíce metrů plochy, s tím souvisí i přeložky sítí,“ upřesnil starosta Hořovic.
O dotaci žádali Hořovičtí z fondů Evropské unie. Mohou získat maximálně 92 procent uznatelných výdajů. To znamená těch, které přímo souvisí s provozem autobusového nádraží. O odeslání dotace do Hořovic budou ještě rozhodovat zástupci Krajského úřadu Středočeského kraje.