Pokud vás zajímá, jak vypadá kompletní předporodní péče o rodičku na porodnici, jak se o novorozeně postará nové oddělení šestinedělí a neonatologie anebo jak správně kojit, prohlédněte si internetové stránky Nemocnice Hořovice na adrese www.nemocnice-horovice.cz. Netradičně tak nemocnice informuje své pacienty pomocí názorných videí. V plánu je prý postupné zpracování všech nejčastěji poskytovaných služeb v nemocnici.
Jedním z pacientů nemocnice je vášnivý sportovec, pan Ladislav Kubík. „Pochroumal jsem si koleno na lyžích a čekala mě artroskopie. Jako laik jsem samozřejmě nevěděl, jak takové prohlížení kolenního kloubu vypadá. Zjistil jsem si, že je možné podívat se na celý zákrok na internetu včetně výkladu lékaře a pocitů pacienta, který takový výkon podstoupil. Člověk je potom daleko klidnější, když ví, co ho čeká,“ říká Kubík.

Operaci sledují lidé z domova

Podobně své dojmy sděluje Eva Doležalová, která artroskopii v nemocnici již podstoupila. „Přestože nemusím znát všechny podrobnosti, byla jsem zvědavá zejména na to, jak takový výkon zvládají ostatní lidé. Zpráva od nich alespoň prostřednictvím videa mi přišla velmi šikovná. Navíc nemusím nikam chodit, podívám se z pohodlí domácího počítače,“ říká Doležalová a dodává: „Jako matku tří dnes už dospělých dětí by mě jistě zajímaly i informace o celém průběhu porodu na gynekologickém oddělení, nebo bych se zajímala o instruktáž v kojení. I to jsem při své exkurzi našla na stránkách nemocnice. Nic takového dříve nebylo možné.“ Dnes je zcela běžné, že lékaři své pacienty plně informují. Forma vzdělávacího videa však zatím není obvyklá. Nemocnice Hořovice je v tomto ohledu pionýrem.Svá videa nabídla také do databáze medicínských videí projektu www.uLekare.cz.
Tomáš Šebek, lékař a tiskový mluvčí Nemocnice Hořovice, o celém projektu tvrdí:

Informace získají i nastávající maminky

„Je to jedna z možností, jak poměrně jednoduše informovat širokou laickou a pacientskou veřejnost. Záměrně vybíráme zejména témata, které se dotýkají více lidí. Nezaměřujeme se ale jen na nemocné. Služby naší nemocnice nabízíme také klientům jako jsou například nastávající maminky. Proto první videa popisují naší porodnici, oddělení šestinedělí a novou neonatologii. Nejsou to pouhé medailonky oddělení, je to informace pro kohokoliv, tedy nejen pro pacienty naší nemocnice.“

Nemonice připravuje další projekty

Systém vzdělávacích videí zavedla nemocnice teprve v nedávné době. Slibuje si od nich lepší spolupráci, kvalitnější služby a informační komfort pro pacienty. Medicínská videa na internetu jsou podle zástupce nemocnice po celém světě velmi oblíbená. „Všechna videa jsou odborně garantována lékaři příslušné specializace. Krátké filmy připravujeme s profesionálním týmem a máme zatím jen pozitivní vazbu od našich pacientů, kteří tuto novou službu hojně využívají. Ve spolupráci s partnerskou Nemocnicí Beroun vzniknou v brzké době záznamy náhrady kolenního a kyčelního kloubu nebo komplexní rehabilitační péče. Hodláme i nadále pokračovat ve zpracování nových témat pro naše pacienty,“ plánuje budoucnost medicínské virtuální reality Tomáš Šebek.

Lidé tak zřejmě budou moci na internetu vidět i operace, při kterých jsou v celkové anestezii a neví, co se s nimi bude dít. Možná se tak zbaví strachu z plánovaného zákroku.