Mateřské centrum Hořováček je uzavřené. Nový vlastník objektu, ve kterém Hořováček již několik let připravoval program pro maminky s dětmi, nastavil nepřijatelné podmínky nové nájemní smlouvy. Než ji zástupci centra odmítli podepsat, dali ji k posouzení právníkům. „Podle nich není protizákonná, ale tak tvrdá, že by ji málokdo podepsal. Podmínky současného vlastníka budovy jsou pro nás nepřijatelné. Museli bychom hradit několikanásobné nájemné, než dosud,“ konstatoval předsedkyně a koordinátorka Hořováčku Kateřina Velvarská.

Hořováček vyklidil i společné místnosti

Problém vznikl v loňském roce při prodeji objektu. Bývalý majitel prodal budovu v době, kdy Hořováčku pronajímal dvě místnosti a další dvě, které poskytl pro tělocvičnu a výtvarnou místnost, nestihl zanést do stávající smlouvy o nájmu. Tím získal současný majitel možnost navýšení nájmu. „Navíc nám sdělil, že jestliže nepodepíšeme novou smlouvu, tak musíme vyklidit všechny naše věci ze společných prostor. Museli jsme například odnést nočníky z toalet, varnou konvici a mikrovlnou troubu z kuchyňky. Vlastník objektu také vyměnil klíče od dveří přístupové chodby s tím, že musí být stále odemčené. Na to nemůžeme přistoupit. Musíme dbát na bezpečí dětí, nemůžeme dopustit, aby děti mohly z centra odejít. Mohli by se například zranit hned na schodech, které vedou do přízemí,“ popsala nepříjemnou situaci Kateřina Velvarská.

Herna se změnila ve skladiště

Pracovníci Hořováčku před víkendem vyklidili tělocvičnu a výtvarnou místnost. „Nyní máme vše uskladněné v prostorách, které si stále platíme. Herna je tak plná botníků a skříní. Vše zde bude uloženo až do doby, než se budeme moci odstěhovat jinam,“ uzavřela Velvarská.
Hořováček v současné době projednává možnost nového pronájmu. „Zástupci městě nás naštěstí nenechali bez pomoci. Nové prostory hledáme společně,“ uvedla Velvarská.