Kolem billboardů chodili i děti předškolního věku. „Fuj, mami, podívej se!“ tak reagovala podle čtenáře Berounského deníku malá holčička, která kolem nich procházela se svou maminkou. „Při cestě domů z práce jsem se v Hořovicích stal nechtěným účastníkem výstavy. Byl jsem dost znechucený při pohledu na fotografie, ale nejvíce mě udivilo, že tyto fotky byly umístěny přímo naproti vchodu do 2. Základní školy Hořovice a gymnázia a asi padesát metrů od vchodu do mateřské školky, kam určitě nechodí děti, kterým byla tato výstava určena,“ uvedl rozhořčený muž v diskuzi na internetových stránkách berounského deníku.

Fotky násilí neunikly dětem

Pedagogové z berounské, ani hořovických školy nebyli o akci předem informování. Podle zástupců sdružení Stop genocidě si studenti tyto výstavy přímo žádají. „Výstavy nebo lépe řečeno petiční akce, probíhají průběžně po celé republice vždy tam, kde místní studenti nebo jiní lidé projeví o ně zájem,“ tvrdí za občanské sdružení Stop genocidě Jan Vrána. „Fotografie jsou strašné, stejně jako strašný je sám umělý potrat. Předkládáme je studentům proto, aby si mohli vytvořit vlastní názor, aby si uvědomili i vlastní zodpovědnost. Samozřejmě nelze vyloučit, že ji na veřejném prostoru shlédnou i děti, podobně jako nelze vyloučit, že děti zhlédnou násilí v televizi,“ dodal Jan Vrána.

Podobný názor má i ředitel gymnázia

„V případě, že takovéto prezentace neodporují zákonu, nebráníme, aby se s nimi žáci setkali. Předpokládáme, že naši studenti jsou natolik dospělí, že si vytvoří svůj názor. Navíc jsme v psychologii tuto problematiku probíraly, názory žáků byly nejprve odmítané, hlavně ke způsobu prezentace. Každý organizátor musí zvážit, zda bude jeho akce sloužit jako prevence nebo návod,“ uvedl ředitel Gymnázia Václava Hraběte Hořovice Jiří Vlček.

U žáků převažovaly negativní reakce

Podle zástupců 2. základní školy Hořovice byla výstava umístěna na nevhodném místě. „Malým dětem z mateřské školy by mohla výstava způsobit šok. U žáků naší školy převažovaly negativní reakce,“ konstatoval ředitel 2. základní školy Hořovice Jiří Vavřička.