Od loňského února cestující nezaplatí za hořovickou městskou dopravu ani korunu. Lidé se tak zadarmo dostanou například do nemocnice, na nádraží, do nákupního centra nebo na hřbitov. Zástupci radnice hodlají tuto výhodu zachovat i pro příští rok. „Samozřejmě záleží na rozhodnutí zastupitelstva. Položka na úhradu městské hromadné dopravy bude v každém případě zařazená do návrhu rozpočtu na rok 2010. Ten se bude schvalovat na přelomu února a března. Do té doby se nic nemění,“ konstatoval starosta Hořovic Luboš Čížek.

Podle zástupců Hořovic se převedení celého poplatku na město vyplatilo. Město uhradí dopravci za rok přibližně o 200 tisíc korun navíc. „Předpokládáme, že autobusy využívají lidé, kteří dříve jezdili auty. To potvrzuje skutečnost, že se počet přepravovaných osob zdvojnásobil. Změna má jistě dobrý vliv na ovzduší ve městě,“ dodal starosta.

Hořovičtí za loňský rok uhradili provozovateli městské hromadné dopravy 800 tisíc korun. Jestli bude tato položka zachována i pro letošní rok, potvrdí až společná jednání zástupců dopravce Probo Bus a hořovické radnice. „Rádi bychom částku zachovali,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Probo Bus František Neterda.

V současné době jezdí pro Hořovicích dva autobusy městské dopravy. Začátkem tohoto týdne přivezli zástupci Probo Busu do města zcela nový vůz. „Ten nahradí třináct let starý autobus. Po městě tak bude jezdit vozidlo, které má nejen nižší spotřebu, hlučnost, ale i emise,“ popsal nový vůz František Neterda. „Autobus nemá bezbariérovou úpravu pro vozíčkáře. Má však snížený nástup,“ popsal nový vůz František Neterda s tím, že autobus splňuje přísné ekologické normy.

Cestující nový vůz jedině vítají. „Ten původní měl vysoké schody. Lidé s omezeným pohybem se do něj nedostaly. nemohly si dojet ani pro potraviny,“ uvedla Anna Hrdličková ze sousedních Kotopek, kam městská doprava také zajíždí.