Radním města Hořovice došla trpělivost, někteří neplatiči nájemného mohou být již v lednu vykázáni z městských bytů.
„Rada města poslechla usnesení zastupitelstva o co nejtvrdším postupu vůči dlužníkům. Nyní připravujeme žaloby na vyklizení městských bytů,“ konstatoval na úterním jednání zastupitelstva starosta Hořovic Luboš Čížek. „Město zajistí vystěhovaným lidem na jeden měsíc pobyt na ubytovně. Pokud si nic neseženou, skončí další měsíc na ulici,“ dodal starosta Hořovic.

Lidé dluží více než milion

Finanční částka, kterou nájemci městských bytů dluží městu Hořovice na nájemném, přesahuje jeden milion korun. Zástupci města nabídli dlužníkům variantu, kdy by sjednání splátkového kalendáře bylo dostatečným důvodem, aby lidé mohli v bytech zůstat. „Někteří nájemníci se dostavili a zaplatili určitou částku, podruhé však už nepřišli. Tím se dostávají do dalšího prodlení s úhradou nájemného. Při dodržení všech zákonných postupů jim nyní vypovídáme nájemní smlouvy a připravujeme návrhy na vyklizení bytů,“ vysvětlila zastupitelka města Hořovice Dana Heřboltová.

Dlužníkům se na ulici nechce. „Je to těžká situace. Teď už jsem si ale sehnal práci a věřím, že všechno dobře dopadne. Budeme se snažit dluh splatit, s družkou bychom rádi v bytě zůstali,“ popsal svou situaci jeden z obyvatel hořovických městských bytů.

Dlužníci mají stále šanci

„V případě, že lidé dluhy začnou splácet, smlouvu jim prodloužíme například o dva měsíce,“ sdělila zastupitelka Dana Heřboltová. „Lidé mají stále možnost domluvit se na splátkovém kalendáři a na časově omezeném prodloužení nájemní smlouvy,“ potvrdil starosta Hořovic.
Razantním krokem chtějí Hořovičtí zabránit navyšování dluhu. „Lidé neplatí plánovitě. Musíme jim dát najevo, že jejich chování nebudeme tolerovat. Podle našich průzkumů se nejedná o nájemce, kteří platit nemohou,“ uvedl k problému zastupitel Vladimír Votruba.