Kavárna s výhledem na celé město, knihovna, muzeum, archiv i obřadní síň. To vše by mohli Hořovičtí najít v budově Starého zámku. Plány města se mohou stát skutečností jen v tom případě, že město objekt odkoupí.

Město má o zámek zájem

Budovu Starého zámku nyní vlastní Vojenské lesy a statky ČR. Jejich ředitelství se však před dvěma měsíci přestěhovalo do Jinec. „O Starý zámek projevilo zájem město Hořovice. S jejich zástupci jsme dohodli podmínky prodeje a převodu této kulturní památky,“ uvedla za Vojenské lesy a statky ČR Pavla Kasslová s tím, že se nyní připravují právní náležitosti prodeje.

Podmínky prodeje

Hořovickým byl areál Starého zámku včetně přilehlých pozemků nabídnut za odhadní cenu. „Za budovu město uhradí zhruba 35 milionů korun. Informace o přesné částce obdržíme až po jednání dozorčí rady, která je nejvyšším orgánem vojenských lesů,“ vysvětlil starosta Hořovic Luboš Čížek.

Odkoupení budovy by nemělo zatížit městský rozpočet. „Platba bude rozložena na čtyři roky v rámci splátkového kalendáře. Navíc získáme finanční prostředky z prodeje budovy, ve které se nyní nachází knihovna. Hlavní budova Starého zámku zůstane obytná. Dalším příjmem města by mohl být prodej těchto bytů,“ doplnil hořovický starosta.

Lidé nechtějí další zbytečnou budovu

Někteří občané Hořovic však s nákupem Starého zámku nesouhlasí. „Nevidím důvod toho, aby město kupovalo další rozsáhlý objekt. Už takhle není využitý společenský dům a budova kina, která se nachází v centru Hořovic, je úplně zavřená,“ konstatoval Jaroslav z Hořovic.

S budovou zámku chtějí Hořovičtí získat i část Panské zahrady. „Podmínkou bezúplatného převodu je doložení veřejného zájmu. Ten jsme prokázali studií, která navrhuje úpravu zahrady a příslibem, že příštích sto let bude na pozemku veřejnosti přístupný park,“ uzavřel Čížek.