Neplatičům z hořovických městských bytů vypršela lhůta k vystěhování již v lednu a únoru. Dlužníci svůj domov ale opustit nechtějí. „Dostali jsme se do těžké situace, rádi bychom v bytě zůstali. Vše záleží na tom, jestli budu mít práci. Budeme se snažit dluh splatit,“ uvedl jeden neplatičů.
Nájemníci dostali šanci již loni. Zástupci radnice jim nabídli možnost splátkového kalendáře. V sedmi případech nebyli dlužníci schopni nabídku radnice využít a budou muset byty opustit.

Čtyřem nájemníkům, kteří měli uzavřenou nájemní smlouvu na dobu neurčitou, musí město najít náhradní ubytování. To se však úředníkům zatím nepodařilo. „Město vstoupilo v jednání s celkem šesti ubytovnami Když se ale jejich majitelé dozvěděli, že se jedná o dlužníky, odmítli tyto občany ubytovat. Město nabídlo majitelům ubytoven úhradu nájemného za jeden měsíc ubytování těchto osob, ale ani tato nabídka nepomohla,“ uvedla za Městský úřad Hořovice Dana Maříková.

Město nemá žádné jiné ubytovací možnosti, které by mohlo poskytnout jako náhradní ubytování. „Nájemníci, kteří obdrželi od města výpověď, zůstávají i nadále ve stávajících bytech. Nájemné bohužel neplatí. Město tak měsíčně přichází přibližně o dvacet tisíc korun,“ doplnila Dana Maříková s tím, že město bude i nadále pokračovat v jednání s dalšími majiteli ubytoven.

Město přizve exekutory. V ostatních případech, kdy měli nájemníci uzavřenou nájemní smlouvu na dobu určitou a město není ze zákona povinné zajistit náhradní ubytování, budou podané k okresnímu soudu žaloby na vyklizení bytu. Byty budou následně vyklizené prostřednictvím exekutorů. „Jeden exekučně vyklizený byt přijde město přibližně na třicet tisíc korun. Tato částka se sice přičítá k stávajícímu dluhu nájemníka a následně se po něm vymáhá rovněž exekučně, nicméně u těchto osob nebývá exekuce úspěšná,“ uzavřela Za Hořovice Maříková.