Novorozenec, kterého v pondělí ráno našla uklízečka v hořovické nemocnici, je v dobrém zdravotním stavu. Lékaři neonatologie jeho další vývoj pečlivě sledují. V souvislosti s tímto případem se však v Hořovicích rozpoutala diskuze na téma zřízení babyboxu.

„Měly by být všude, i v malých městech, jako jsou Hořovice. Je to šance hlavně pro děti. Provoz babyboxů není určitě levná záležitost, ale těchto zařízení by mělo být co nejvíce. I kdyby zachránily život jen jednomu dítěti,“ upozornila mladá maminka Kateřina Bělohlávková z Hořovicka s tím, že však v žádném případě nesouhlasí s matkami, které se o své děti nechtějí postarat.

Město nabídlo finanční pomoc

O zřízení babyboxu uvažují i zástupci hořovické nemocnice a města. Zda bude v Hořovicích opravdu umístěný, není prozatím jasné. „O možnosti babyboxu jsme se zástupci nemocnice hovořili již v den nalezení malého Jaroslava. Prozatím jsme nedospěli ke konečnému rozhodnutí. V případě, že se nemocnice pro babybox rozhodne, město pomůže s jeho provozem,“ konstatoval starosta města Luboš Čížek.

Možnost babyboxu budou Hořovičtí nadále projednávat. „Je nutné posoudit, jestli je nutné pro sedmitisícové město a na základě jednoho případu babybox zřizovat. Byli bychom pravděpodobně asi nejmenším městem v republice,“ dodal Luboš Čížek.

Nejbližší babybox je v Příbrami

S názorem starosty souhlasí i vedení hořovické nemocnice. „Možnost babyboxu nevylučujeme, ani ji nemůžeme v současné době potvrdit. Vše záleží na dalších jednáních,“ uvedl tiskový mluvčí hořovické nemocnice Tomáš Šebek.

Zřizování babyboxů má určitě své klady, ale také zápory. Řada odborníků se shoduje v tom, že s jejich příchodem vzrostl i počet odložených dětí. „Babyboxy usnadňují některým ženám rozhodování, zda si dítě ponechat, nebo ne,“ uvedl například dětský pediatr Vladimír Kasl.

Babyboxem jsou nyní vybavené nemocnice v sousední Praze a Plzni a rovněž také nemocnice v Příbrami a na Kladně.