Nemáte čas přes den chodit po doktorech? Komplikují vám pravidelné kontroly vztah se zaměstnavatelem? Bojíte se fronty v čekárně? Anebo máte jiný důvod, proč nechodit přes den k lékaři? V případě, že jste chirurgickým pacientem, váš problém vyřešila hořovická nemocnice.Od letošního července mohou lidé navštěvovat chirurgickou ambulanci i odpoledne, a to každé pondělí od 15 do 19 hodin.

Běžné denní hodiny nevyhovují

Chirurgické ambulance patří ve všech nemocnicích k těm nejvytíženějším. V mnoha případech totiž musí lidé docházet na časté kontroly. „Není vždy jednoduché objednávat pacienty tak, aby se doba čekání co nejvíce zkrátila. Zejména u zaměstnaných lidí se lékaři často setkávají s tím, že se jim běžné denní hodiny nehodí,“ vysvětlil tiskový mluvčí hořovické nemocnice Tomáš Šebek.

Zpožděné ošetření akutních pacientů

„Nezřídka se kvůli tomu stává, že pak lidé navštěvují úrazové chirurgické ambulance, kde jejich odbavení zpožďuje ošetření akutních pacientů. Tím se brzdí chod těchto ordinací v pozdně odpoledních, nočních a víkendových hodinách,“ pokračuje Tomáš Šebek ve výčtu důvodů zavedení nové služby.
Jednou z prvních pacientek, které vyzkoušely ordinační hodiny po pracovní době, byla Jana Fesslová.Navštěvuje zdejší chirurgii již více než jeden rok v souvislosti s léčbou chronické rány na noze. „Jsem zaměstnaná na plný úvazek. Je fajn, že se sem nyní dostanu i v klidu po práci a nemusím se složitě uvolňovat anebo si brát půldenní dovolenou. Zařídit ordinační hodiny v době, která se nekryje s pravidelnou pracovní dobou, byl podle mě výborný nápad,“ říká Fesslová, mimo jiné medailistka z paralympiády v Pekingu.

Hojení ran pomocí larev

Nové ordinační hodiny využívají lidé hned od prvního dne. „Ošetřujeme běžné kontroly a převazy, staráme se o primárně ošetřené úrazy, objednáváme ultrazvuková, rentgenová, laboratorní a další nutná vyšetření a objednáváme na operace. Zároveň provádíme drobné ambulantní výkony,“ říká Tomáš Šebek, mluvčí Nemocnice Hořovice a zároveň lékař, který zde ordinuje.„Chtěli bychom také navázat na hojení ran pomocí muších larev, které se v Nemocnici Hořovice v minulosti osvědčilo,“ pokračuje lékař.Na odpolední vyšetření se lidé mohou objednat osobně na recepci nemocnice, nebo na telefonu.

Úprava dalších ordinačních hodin

Chirurgie v Nemocnici Hořovice však nemá jen tuto novinku. Upravily se i některé další ordinační hodiny všeobecné a specializovaných chirurgických ambulancí, které se navíc budou během podzimu stěhovat do nových prostor. V září také začne ve spolupráci s lékaři Fakultní nemocnice v Motole fungovat nová ambulance dětské chirurgie.