Šest hodin ráno. Desítky lidí popíjejí u stolků kávu nebo čaj. Nevydaly se však v těchto brzkých ranních hodinách do kavárny, ale do hořovické transfúzní stanice. V úterý zde bylo oproti jiným dnům nezvykle rušno. K ostatním dárcům, kteří přišli darovat nejcennější tekutinu na světě, se přidal i tým hořovických florbalistů Sportovního klubu Red Dragons.

Hráči se vybavili sloganem

Sportovci z Hořovic se vypravili do nemocnice se sloganem Běžně potíme krev na hřišti, tak proč ji nedarovat. Florbalisté v počtu dvanácti hráčů prožívali včerejší odběry každý po svém. Někteří přišli do transfúzní stanice poprvé, někteří potřinácté. „Čekal jsem, že budu malátný, nebo že mne bude bolet hlava, ale nic takového se nestalo. Nikdo se nemusí odběrů obávat,“ svěřil své dojmy po odběru krve nováček mezi dárci Vojtěch Plecitý.

Společná akce nekončí

Hořovičtí sportovci se shodli v tom, že si společnou akci zopakují. „A to pravděpodobně letos v listopadu. Rádi bychom se prezentovali nejen sportovně, ale i společensky,“ uvedl za tým Red Dragons Hořovice Vojtěch Plecitý.

Ne všichni florbalisté darovali krev poprvé. Celý tým si však jedno prvenství z transfúzní stanice přeci jenom odnesl. „Aby přišli hráči některého místního sportovního klubu darovat krev a navíc ostatním dárcům přinesli pozornost, to se stalo poprvé,“ uvedla za Nemocnici Hořovice Jana Šrámková.

Nemocnice Hořovice se k projektu hořovických sportovců přidala, každý dárce obdržel energetický nápoj.

Florbalisté myslí i na vozíčkáře

Včerejší společná akce hořovických florbalistů však není jedinou, při které pomáhají ostatním. Zapojili se i do projektu, ve kterém jejich góly pomohou k zakoupení vozíčku pro hendikepované sportovce.

Dárců není nikdy dost

Zdravotní sestry hořovické transfúzní stanice odebraly v loňském roce krev více než deseti tisícům dárců. „Přesné číslo bylo 10 793 dárců a jednalo se o historický rekord. Například v předchozím roce bylo v Hořovicích o 860 dárců méně,“ uvedla za hořovickou transfúzní stanici vrchní sestra Jana Šrámková.

V hořovické nemocnici jsou odměněni nejen ti, kteří přijdou darovat krev poprvé. Pokud přijdou lidé popáté, dostanou například přívěsek se svou krevní skupinou. Další ocenění patří dárcům, kteří darovali krev čtyřicetkrát a více.