„Nejlepší variantou by byl převod z ministerstva obrany na ministerstvo životního prostředí, které by budovu mohlo z části využít jako sídlo budoucí správy chráněné krajinné oblasti Brdský újezd. Zástupci ministerstva obrany však poznamenali, že převod by byl obtížný. Navíc by celou budovu nepotřebovali,“ uvedl starosta Hořovic Ondřej Vaculík.

A jaké mají Hořovičtí další šance? „Majiteli starého zámku jsou Vojenské lesy a statky ČR. Z jejich strany padl návrh, že bychom mohli objekt získat výměnou za městské lesy. Přemýšlíme o tom však jen velmi okrajově,“ konstatoval Ondřej Vaculík.

„Nejenže lesů mnoho nemáme, ale podstatnou částí jsou lesoparky. Patří sem například Dražovka a Bažantnice. Těchto lokalit se rozhodně zbavovat nebudeme. Když z plochy lesů města navíc odpočítáme to, čeho se zbavit nechceme, tak zbývá zanedbatelná plocha,“ vysvětlil starosta Hořovic.

Problematická je pro Hořovické i koupě. „Uvažujeme o ní v rámci dlouhodobého splátkového kalendáře. Ten by současnému majiteli nevadil. Starý zámek by při této variantě byl zapsán do majetku města až při zaplacení poslední splátky. Do té doby bychom nemohli čerpat žádné dotace na jeho úpravu. Zámek by nejspíš chátral. Tato varianta by nic nevyřešila,“ řekl starosta Hořovic.

Posledním termínem, kdy by se případná koupě mohla projednat, je 30. září, kdy se v Hořovicích sejdou zastupitelé měst.