Oddělení chronické resuscitační a intenzivní péče - OCHRIP poskytuje péči dětem všech věkových skupin, kteří jsou velmi těžce až nevyléčitelně nemocní. Jde o děti s různým typem diagnóz chronicky ovlivňujících základní životní funkce, jejichž podpora je v různém stupni nadále nutná. Jsou to děti například po těžkém polytraumatu s přetrvávajícími následky, kraniocerebrální poranění s následným ovlivněním činnosti mozku a s různou hloubkou poruchy vědomí až po stupeň vigilního kómatu, genetické vady, ale i dětští onkologičtí pacienti v terminálním stadiu, kde možnosti léčby byly již vyčerpány.

„Jsme první zařízení tohoto typu v České republice. Tito pacienti dříve přebývali na jednotkách intenzivní péče ve větších nemocnicích nebo dokonce na oddělení ARO, kde v podstatě zabírali místa určená pro akutnější případy. Naše péče je velmi oceňovaná a pacientů, kteří by naši péči vyžadovali, je hodně. Snad i proto se vedení hořovické nemocnice rozhodlo rozšířit naše prostory o nový moderní pavilon se třinácti lůžky,“ popisuje Daniel Blažek, primář OCHRIPu.

Nový pavilón OCHRIP pro děti byl vybudován tzv. na zelené louce na základě podnětů a připomínek personálu ke stávajícím prostorám a též na základě nejnovějších poznatků a zkušeností s chronickou resuscitační a intenzivní péčí ze spřátelených pracovišť podobného charakteru z Česka i ze zahraničí. Jeho nadčasový design a nejmodernější vybavení zaručují opravdu dokonalou péči o chronicky nemocné pacienty z hlediska medicínského i psychologicko – estetického.

Kapacita nového zařízení je třináct lůžek a každý pacient bude mít vlastní pokoj s kompletním vybavením i sociálním zázemím pro rodinné příslušníky. Oddělení je vybaveno nejmodernější resuscitační technikou. Některé přístroje, kterými oddělení bude disponovat, byly teprve nedávno uvedeny na trh a jsou vlajkovými loděmi a pýchou svých firem. Na oddělení bude vlastní anesteziologický přístroj, moderní UZ přístroj, bed side analyzátory, v budoucnu i fibroskopická technika. Sestry i lékaři budou moci sledovat každého pacienta díky vzdálenému přístupu, kamerám a sofistikovanému systému monitorace životních funkcí na centrálním oválném velícím pracovišti.

„Věříme, že moderní technika, pohodlné, zcela nové prostory a celé zázemí pro pacienty umožní poskytovat našim pacientům dokonalou lékařskou a ošetřovatelskou péči tak, aby kvalita jejich života i přes chronická postižení byla co nejlepší a aby se řada z nich mohla nakonec vrátit domů ke svým rodinám a k normálnímu životu hrajícího si dítěte,“ konstatuje hořovický primář.

Oddělení s chronickou resuscitační a intenzivní péčí pro děti bylo poprvé otevřeno v březnu 2014. Současná kapacita oddělení byla šest lůžek. Pacientů vyžadujících péči dětského OCHRIPu je v Česku ale hodně a zabírají akutní resuscitační a intenzivní lůžka, která by měla být využita pro nové akutní příjmy.

Většinu lidí napadne, že mezi chronicky nemocnými pacienty převažují děti s onkologickým onemocněním. Jenže v hořovické nemocnici za tři roky neměli ani jednoho pacienta s takovým onemocněním. Na oddělení převažuje spektrum pacientů s neuromuskulárními chorobami – to znamená porucha hybnosti nebo porucha přenosu nervového vzruchu na svaly. Dále pak pacienti s chronickou respirační tísní, kteří potřebují podporu dýchací práce. „Před příchodem nového pacienta jsme téměř vždy zažili obavy rodičů z toho, jak bude naše oddělení vypadat. Ale mohu potvrdit, že v naprosté většině byli rodiče nadšeni, jak moderní a jak nové je naše oddělení a jak specializovaná péče jejich dítěti pomáhá,“ dodává Daniel Blažek.