„Otevření našeho klubu jsme s Alenou Lhotákovou, ředitelkou pracoviště v Tlustici, pojali tak, abychom pro studenty připravili něco neobvyklého. Zajímavá bezesporu je i samotná mineralogie, které je jednou z cest ke vztahu k přírodě, její ochraně a těžbě nerostných surovin v ní. Minerály, co tu máme, si studenti můžou vzít do ruky, potěžkat je či prozkoumat,“ uvedl vedoucí klubu mineralogie a správce učiliště Luboš Radosta.

Cílem učebny je praktickou formou studentům přiblížit a naučit základy minerálů. „Když pak vyrazí do terénu na průzkum, žáci mohou poté snadněji sami určit základní druhy minerálů, které v přírodě najdou,“ uvedl vedoucí.

Testování v 6. C na 2. základní škole Preislerova v Berouně
Do škol na Berounsku se vrátilo testování. Ředitelé by s ním rádi pokračovali

Původně si studenti přicházeli do klubu zkrátit volný čas. „Nakonec to některé chytlo natolik, že se jim posléze nechtělo odcházet. Dokonce jedna studentka udělala diplomovou práci na zapomenuté lokality křemene,“ konstatoval Radosta.

Prostory mineralogické učebny mohou žáci využívat již druhým rokem, kde většinou tráví minimálně tři hodiny týdně. „Nato děláme i celodenní víkendové výjezdy do terénu, kterých je poměrně dost. Při těchto výletech se snažíme, aby si studenti vlastní prací takovéto jakoby poklady Země sami vydobyli,“ uzavřel vedoucí.