Poslední týdny letošního roku byly pro pracovníky transfuzního oddělení Nemocnice Hořovice zvlášť hektické. Podle aktuálních údajů, které poskytla vrchní sestra transfuzního oddělení Jana Šrámková, přišlo k 12. prosinci darovat krev 10 913 dárců. Jelikož počet dárců je v posledních dnech obzvlášť vysoký, zástupci hořovické transfuzní stanice očekávají, že i letos bude překonána hranice 11 000 odběrů.

„Velký podíl na úspěšném fungování transfuzní stanice mají nepochybně dlouhodobí dárci krve. Například v úterý 10. prosince přišel po stodvacáté darovat krev Ladislav Černý z Libečova u Berouna, absolutní rekordman mezi jubilejními dárci," připomněl tiskový mluvčí Nemocnice Hořovice Konstantinos Tsivos a dodává, že panu Černému je teprve 53 let.K tomuto už vlastně koníčku ho z v roce 1981 přivedli kolegové ze zednické party. „A také to, že v rodině máme rádi víno", říká s úsměvem pan Černý.

Spolu s ním daroval krev i pan František Altman ze Záluží, který daroval krev po osmdesáté, a jak poznamenal: „Mně to neuškodí a přitom dělám něco dobrého".

V pátek přišli darovat krev hořovičtí manželé Peřinovi. Dárcovská kariéra Jiřího Peřiny, radního města Hořovic, začala na vysoké škole a od vojny chodí pravidelně darovat krev do transfuzní stanice Nemocnice Hořovice.
„Dárce z toho de facto nic nemá, ale ten dobrý pocit stojí za to a navíc získá přehled o svém zdraví", říká z odběrového křesla pan Peřina, zatímco jeho manželka Renáta Peřinová čeká vedle na svůj 59. odběr. „Původně plánovala jít s námi na odběr i naše dcera, ale protože dnes má zkoušku v Plzni, musela odběr odložit na jindy", vysvětluje paní Peřinová.

Zástupci transfuzní stanice Nemocnice Hořovice upozorňují dárce krve, že odběry v roce 2013 končí ve čtvrtek 19. prosince a v roce 2014 začínají 6. ledna. Dárci mají možnost se objednat telefonicky v pracovní dny od 10.00 do 14.00 na tel. 311 542 225 nebo na email: darci@nemocnice-horovice.cz.