Stavba století. Tak Hořovičtí nazývají rekonstrukci veřejných toalet a přiznávají, že se jedná o jednu z nejkomplikovanějších staveb města. Zároveň však nesouhlasí s navýšením ceny za rekonstrukci, kterou navrhuje dodavatel. „Je jím firma Kaziko. Její zástupci požadují několik set tisíc korun za vícepráce. Cena projektu byla však již vysoutěžená,“ upozornil starosta města Ondřej Vaculík a připouští, že v průběhu stavby došlo k určitým změnám.

Jednou z nich je skutečnost, že celý objekt veřejných toalet a prodejny tabáku musel být rozebraný. „Náklady na vícepráce jsme však schopni uznat pouze do určité výše. Firma Kaziko ji překračuje. Pokud bychom se nedohodli, můžeme využít další možnost, kterou je nové výběrové řízení. Nyní na rozestavěnou stavbu,“ sdělil starosta Hořovic.

Společnost Kaziko se brání. „V momentě, kdy se začalo stavět, se zjistilo, že charakter prací neodpovídá projektové dokumentaci, která vznikla na základě posudků a studií,“ uvedl za firmu Kaziko vedoucí výroby Vladimír Živný. „Nabídku víceprací jsme zpracovali nejen v naší společnosti, ale zadali jsme ji i další nezávislé společnosti. Jejich cena byla vyšší než ta naše, finanční částka za vícepráce je v pořádku, je nastavená poctivě,“ prohlásil za Kaziko Vladimír Živný. 

Jako příklad popsal postup, se kterým původní projekt nepočítal. „Z roubené části se měly vyměnit asi čtyři trámy. Po sundání omítky jsme zjistili, že jsou trámy poškozené téměř všechny. Navíc se objekt celý zbortil,“ sdělil Vladimír Živný a doplnil, že vícepráce nesouvisí pouze s roubenou částí, ale s celým objektem.

Na začátku rekonstrukce hořovických veřejných toalet bylo výběrové řízení. Firma Kaziko nabídla nejnižší cenu. Hořovičtí nyní jednají o možnosti druhého výběrového řízení na dodavatele stavby. Tuto možnost nabídla právě společnost Kaziko. Vzhledem k tomu, že se jejím zástupcům jeví stavba jako velmi zajímavá, připouští možnost, že by se přihlásili i do druhé soutěže.

Nové výběrové řízení však znamená opětovné odsunutí termínu, kdy budou veřejné toalety otevřené. Hořovičtí se navíc obávají kritiky za stoupající cenu projektu. „Jsou zde problémy, které při rekonstrukci památkově chráněných objektů vznikají vždycky. V našem případě se tak odehrává na malém modelu. Malá stavba městských toalet obsahuje všechny problémy jako velká rekonstrukce. Je zde sdruženo zcela vše, od umělecko řemeslných prací, restaurování, moderních konstrukcí až po moderní technologie. Komplikace jsou značné. S architektem stavby jsme se shodli, že nás moc mrzí, že se toto vše odehrává na něčem, co mohlo být příkladem města, jak má dbát o své památky, jak je má oživovat a snažit se zachránit i lidovou architekturu. Snaha města se zpochybňuje například tím, že tato malá stavba má tak vysoké náklady,“ uzavřel starosta Hořovic.

Při záchraně dřevěných částí objektu restaurátorka Karine Artouni objevila velmi cenné malby. Mohou být svědectvím toho, že tato stavba, která působí jako lidová architektura, měla církevní využití.