Akce zaměřené na darování krve nejsou v Hořovicích novinkou. „Jen v loňském roce k nám přišlo více jak 12 144 bezplatných dárců, což je pro naši stanici rekordní číslo,“ prohlašuje s jistou dávkou hrdosti Jana Šrámková, vedoucí sestra hořovické transfúzky. Z tohoto počtu odevzdalo vzácnou tekutinu 11 497 bezplatných dárců krve, což je o 836 dárců více než v roce 2016. Z těch 11 497 dárců bylo 6 794 mužů a 4 703 žen. „Poprvé přišlo darovat krev 518 dárců, a to je přesně o 100 dárců více než v roce 2016. Vzhledem k tomu, že spolupracujeme s Českým registrem dárců krvetvorných buněk, tak jsme v roce 2017 přispěli do registru 65 odebranými zájemci,“ uzavírá působivé vyhodnocení za minulý rok hořovická zdravotnice.

Hořovické transfuzní oddělení je největší svého druhu v celém Středočeském kraji a počet jeho dárců rok od roku stoupá. V roce 2014 prošlo branami hořovické transfuzní stanice přes 11 000 dárců. Ve stejném roce přišlo poprvé darovat krev asi 500 dárců. Velký podíl na tomto úspěchu má řada profesních a zájmových sdružení. Nepochybně mezi ně patří Hořovické maminky, příslušníci Policie ČR z Berounska, studenti berounských středních škol, sbory dobrovolných hasičů, řada sportovních klubů a samozřejmě desítky jubilejních dárců. V roce 2017 už jich bylo 12 144.

Krev zdarma už několik let darují v hořovické nemocnici i berounští policisté. „Naši policisté darují krev jednu za tři měsíce. Nyní nás odběry čekají 2. března,“ uvedla mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková s tím, že krev pravidelně daruje kolem dvaceti policistů. „Já jsem v loňské roce za dárcovství krve obdržela stříbrnou plaketu doktora Jánského. Měla jsem dvacet bezplatných odběrů. Mnozí z nás se stali i registrovanými dárci kostní dřeně,“ upozornila Marcela Pučelíková.

Mladí atleti Střely na letošním Běhu partyzánskou stezkou v Oseku.
Holina: Důležité je, aby tréninky děti bavily

Hořovická transfúzní stanice pořádá v rámci odběrů krve i speciální akce. Jedna z nich vypukne ve středu 14. Února. Jedná se o již pravidelnou valentýnskou akci Miluješ? Daruj krev! Připojit se k ní může každý, ať už zamilovaný nebo nezamilovaný. Každý dárce si z transfúzní stanice v tento den odnese malý dárek, sladkou odměnu ve tvaru srdíčka.

„ Sestry hořovické transfúzní stanice jsou domluveni na Valentýna s nemocniční kavárnou, že pro ně upečou růžová srdíčka pro ženy a hnědá pro muže, která v loňském roce měla velký úspěch,“ poznamenal mluvčí hořovické nemocnice Kostas Tsivos.

Ve Středočeském kraji patří hořovické transfúzní stranici první místo. Velkou zásluhu na tom mají nepochybně jubilejní dárci ale též různá sdružení, spolky, zájmové skupiny, prostě všichni, kteří pravidelně darují krev. „Mezi nejpilnější patří Policie a to nejen z Berouna a Hořovic. Akci organizuje tisková mluvčí policie Marcela Pučelíková, včetně městské policie, ale jezdí k nám i ze Zbiroha a nově i z Příbrami,“ uvedla vrchní sestra transfúzní stanice Jana Šrámková.

Dalšími velmi vzornými dárci jsou studenti z Gymnázia Joachima Barranda v Berouně, Střední zdravotní škola Beroun, Gymnázium Václava Hraběte Hořovice a dobrovolní hasiči.
V transfúzní stanici evidují mnoho věrných a jubilejních dárců. K nim patří i starosta Hořovic Jiří Peřina, který daroval krev už 96 krát, zatímco jeho manželka má za sebou 75 odběrů. Krev darují i jejich děti. Navíc nově přivedl darovat krev i své dvě děti,“ poznamenává Jana Šrámková s tím, že nesmí zapomenout na florbalisty z Berounska a motorkáře. „Omlouvám se těm případným, na které jsem zapomněla, ale nicméně všem dárcům krve, organizátorům, všem našim spolupracovníkům a sympatizantům patří obrovské poděkování za jejich obětavost, ochotu, vstřícnost a podporu,“ uzavírá výčet poděkování hořovická vrchní sestra. Budova transfuzní stanice je součástí komplexu budov NH Hospital Nemocnice Hořovice.

Masters Of Rock 2017. Fleret a Zuzana Šuláková
Krátké zprávy z Berounska