Zatím poslední rozjíždějící se projekt je v průmyslové zóně v katastru města Žebrák. „Máme rozhodnutí o umístění stavby elektrárny na katastrálním území Žebráku. Město do projektu ale finanční prostředky vkládat nebude. Jde o čistě soukromou záležitost,“ upozorňuje starosta Žebráku Daniel Havlík. Žebráčtí se ale s firmou dohodli na jiné spolupráci.

Na střeše místní školy a kulturního domu by měly být umístěné další panely, které přemění sluneční světlo na elektřinu. „Město by za poskytnutí prostor mohlo čerpat energii z těchto panelů. Elektrárna bude zároveň sloužit jako výukový materiál,“ dodává Havlík.

„Na pozemku v průmyslové zóně postavíme elektrárnu o výkonu 1,2 megawatt. Kdybychom to chtěli přepočítat, tak odhaduji, že by mohla stavba energií zásobovat 250 rodinných domků,“ popisuje jednatel společnosti pracující na projektu Jindřich Stejskal.

Elektrárna funguje i pod mrakem, ale nedává plný výkon. Ten nastane za jasného počasí kolem poledne. Když je denní světlo, elektřina se vyrábí i s podporou státu. „Dotace na samotnou investici neexistuje, ale všichni výrobci mají státem garantovanou výkupní cenu. Elektrárna se staví na třicet let. Životnost modulů je i vyšší. Vývoj jde ale rychle dopředu, takže za několik let se může stát, že bude technologie zastaralá,“ dodává Stejskal s tím, že kdyby výkupní cena nebyla dotovaná, tak by se tyto projekty ani nerozjely. „Předpokládám, že jednou to ale bude výhodné i bez dotací,“ myslí si Stejskal.

Sluneční elektrárny, které mění světlo na elektrickou energii, by měly vyrůst i na okraji Hořovic ve směru na Komárov a v Tlustici.
Proti výstavbě fotovoltaických elektráren, které patří do obnovitelných zdrojů energie, nenamítají nic ani ochránci přírody. „Je to čistá energie. Pokud nikoho neomezuje odraz zrcadel slunečních kolektorů, nemají světelné elektrárny záporný vliv na člověka,“ uvedl předseda Českého svazu ochránců přírody v Berouně Emil Šnaideauf. Ten má však výhrady k vodním a větrným elektrárnám. Podle něj některé tyto stavby ničí ráz přírody.

Elektřina ze slunečních elektráren je ve většině případů připojena na síť společnosti ČEZ. „Výrobce má státem garantovaný odbyt veškeré své produkce,“ uvedl Martina Schreier, tiskový mluvčí problematiky obnovitelných zdrojů společnosti ČEZ. Podle něj se jedná o perspektivní projekty. „Solární panely se dají umístit na těžko přístupná místa v přírodě. Nevýhodou fotovoltaických elektráren jsou náklady na jejich výstavbu,“ uzavřel Martin Schreier.