„Současně chceme vysoutěžit dodavatele na první etapu revitalizace. Soutěž jsme vypsali s podmínkou, že pokud dotaci nezískáme, tak soutěž zrušíme. Takovou možnost ze zákona máme. Poskytovatelem nám ale bylo doporučeno soutěž vypsat a uspořádat," řekl Berounskému deníku starosta Hořovic Jiří Peřina s tím, že náklady se vyšplhají do milionů korun.

První etapa obnovy navštěvovaného a oblíbeného lesoparku zahrnuje vybudování nových cest pro pěší, opravu a rekonstrukci cest stávajících, obnovu dřevěných altánů, umístění herních prvků pro děti a venkovních cvičebních strojů a umístění drobného mobiliáře jako jsou lavičky, stoly či odpadkové koše.

„Myšlenkou na revitalizaci Dražovky jsme se zabývali už v minulých letech, ale nikdy na ni nebyly peníze. Vždy se naskytly věci, které se ve městě musely udělat přednostně. K Dražovce máme takový rest. Když jsem měla malé děti, šlo o odpočinkovou zónu, kde jsme si s ostatními maminkami povídaly a děti si hrály u altánů," vzpomíná místostarostka Jana Šrámková. Z lesoparku by se mohlo stát nejen místo pro odpočinek a příjemné procházky v lese, ale zároveň místo, kde se místní i turisté z blízkého i širokého okolí díky naučným tabulím dozvědí něco o historii Hořovic.

Jana Šrámková říká: „Když jsem chodila na gymnázium, měli jsme za třídní paní Slavíkovou, manželka známého spisovatele a básníka Ivana Slavíka. Chodili jsme s ní po městě a věděli jsme, kde je jaká socha, jaký pomník, zkrátka, kde se co nachází. Dnešní děti to tolik nevnímají. Dražovka by jim v tom mohla být takovou prvotinou."

Lesopark by navíc mohla v budoucnu obohatit nová rozhledna. Vedení města už má kromě vytipovaného místa i zhotovený projekt.

„O vybudování rozhledny uvažujeme, hodně o tom nyní diskutujeme. Někomu se tento nápad líbí, najdou se ale samozřejmě také odpůrci. Osobně si myslím, že by to nebyla chyba," konstatoval hořovický starosta Jiří Peřinak chystaným novinkám.

Mezi zastánce, kteří by rozhlednu v Dražovce uvítali, patří právě místostarostka Jana Šrámková. Ta se ji snaží prosadit již několik let.

„Nápad nevzešel z mé hlavy, šlo o podnět občanů. Když mě oslovili asi tři lidé, myšlenka se mi zalíbila. Rozhledny jsem sama dříve vyhledávala. Jen mě mrzí, že první člověk, který za mnou s nápadem na vybudování rozhledny přišel, už není bohužel mezi námi," upřesňuje Jana Šrámková. „Rozhledna by do města přilákala další návštěvníky a turisty. Hořovice by zase o něco víc zviditelnila," dodává Jana Šrámková.

Loni byla ve hře také stezka korunami stromů. Radní ale nakonec tuto možnost smetli ze stolu. Shodli se, že jde o příliš velkou nadstavbu, která se do lesoparku nehodí a návrh označila jako nevhodný.

Na návštěvníky, kteří se chodí procházet kolem rybníka Velká Dražovka, čeká ještě jedna novinka. U přítoku do rybníka vznikne dřevěná lávka. Město na její vybudování použije finanční dar ve výši 200 tisíc korun od firmy Saint-Gobain Sekurit.

„Rada souhlasí s využitím finančního příspěvku na vybudování lávky, která souvisí s předpokládaným a chystaným čerpáním dotace na první etapu revitalizace. Lávka vznikne i v případě, kdybychom dotaci nakonec nedostali," uzavřel k problematice starosta Hořovic Jiří Peřina.