„Nákladní doprava v centru města je u nás nejpalčivějším problémem, a to už několik volebních období,“ poznamenal starosta Hořovic Jiří Peřina.

Letitý problém by měl vyřešit východní obchvat Hořovic, jedná se o náročnou investiční akci, kterou se v tomto volebním období vedení města nepodařilo zrealizovat. „Řešení východního obchvatu jsme podle mého názoru dostali nejdále, co se kdy v jeho historii podařilo,“ vysvětlil Jiří Peřina.

Východní obchvat Hořovic, který je jediným možným řešením, které uleví městu i jeho obyvatelům od zátěže nákladní i ostatní dopravy, by se mohl začít budovat v příštím volebním období.

Současnému vedení města se za uplynulé čtyři roky podařilo proinvestovat zhruba 300 milionů korun. Z toho činily dotace zhruba 130 milionů korun. Pro město to jsou rekordní čísla. V loňském roce se městu podařilo zrekonstruovat prostory ve Starém zámku, kde vznikla nová knihovna, informační centrum a Muzeum Hořovicka a kompletně zmodernizovat sportovní halu.

V letošním roce se vedení města podařilo rozjet zateplení Společenského domu Hořovice a investiční akci za zhruba 26 milionů korun, kterou je kompletní rekonstrukce ulice k Nemocnici včetně vybudování kruhového objezdu.

Kromě dalších drobnějších akcí se představitelům města podařilo v tomto volebním období uvést do provozu kamerový systém, který pomohl omezit výtržnosti a vandalství ve městě.

Podle vyjádření opozičního zastupitele poslance Jana Skopečka (ODS) mají Hořovice na víc. „Když porovnám Hořovice s městy, které mají obdobný charakter, vidím, že jsou na tom o něco lépe, a to jak v oblasti občanské vybavenosti, mobiliáře, tak i v té architektonické. Řada měst opravila nejprve své centrum a pak přicházely postupně na řadu postranní ulice. Naše náměstí by stálo také za určité zamyšlení,“ poznamenal Jan Skopeček s tím, že se během uplynulých čtyř let ve městě povedla řada dobrých věcí.

Nelíbí se mu ale, jak rostou výdaje na městskou policii, která se neúměrně rozrostla a městskému rozpočtu ubírá hodně peněz. „Původně bylo v roce 2013, kdy městská policie vznikla, řečeno, že to bude jen malý odbor, který se ale postupně výrazně rozrostl,“ dodal poslanec a zastupitel Hořovic Jan Skopeček.

Co se povedlo

K nejvýznamnějším investičním akcím města Hořovice v tomto volebním období bezesporu patří nákladná rekonstrukce ulice K Nemocnici. Celkové náklady akce činí okolo 26 miliónů korun. Tyto realizační náklady jsou částečně zajištěny dlouhodobým úvěrem. Akce navazuje na nově vybudované velkokapacitní parkoviště naproti areálu nemocnice.

Stavební práce byly rozdělené do čtyř etap a jejich součástí je nejen oprava povrchů silnice, ale i výstavba nového kruhového objezdu. Přístup k nemocnici bude po nově zrekonstruované části ulice K Nemocnici od ulice Pražské, stejně tak i od silnice na Tihavu. Investiční akce by měla podle plánu skončit v říjnu. Po ukončení celé nákladné stavby by mělo dojít k podstatnému zlepšení dopravní situace v dané lokalitě.

Co se nepovedlo

Východní obchvat města Hořovice se plánuje už desítky let a už v roce 2002 přišla na řadu úvodní studie. Nákladní a osobní doprava výrazně trápí obyvatele města. Mnozí už na tuto nákladnou investiční akci netrpělivě čekají.

První etapa obchvatu má končit křižovatkou na lochovické silnici a na ni by měla bezprostředně navazovat etapa II. Ta by převedla tranzitní dopravu na příbramskou silnici ve směru přes Felbabku. Druhá etapa má ale více variant. Tou druhou je možnost obejít i obec Felbabku a dopravu vyústit na příbramskou silnici nad Rejkovicemi.

Současné vedení města si myslí, že by se s výstavbou obchvatu mohlo začít koncem příštího roku. Východní obchvat má ale dost odpůrců. Realizace jeho první etapy je nepřijatelná pro obce Lochovice.

Vedení Hořovic 

starosta: Jiří Peřina ČSSD

místostarosta: Ondřej Vaculík BEZP (HNHRM)

místostarostka: Jana Šrámková BEZP (HNHRM)

radní: Jiří Vavřička ČSSD, Jiří Vlček BEZP (KDU-ČSL), Zdeňka Ulčová BEZP (HNHRM), Karel Pelikán TOP 09

zastupitelé: Petr Bakule (ČSSD), Jarmila Gruntová (ČSSD), Jan Skopeček (ODS), Richard Švamberk BEZP (ODS), Jan Slaboch BEZP (ODS), Marta Jedličková BEZP (NK), Martin Komínek BEZP (HNHRM), Antonín Spal BEZP (HNHRM), Jana Vlčková BEZP (NK), Petr Karban (ANO), Karel Dudák (ANO), Ladislav Žalud (KSČM), Miroslav Veverka (KSČM), Karel Červený (KSČM)