Je to odvážný krok, ale jiná cesta není. Tak hodnotí nákup areálu starého zámku někteří obyvatelé Hořovic. „Dlouho jsem si dával otázku, zda město má či nemá areál koupit. Budova má ale velký vztah k městu. Když bych si měl představit, že by zde byla například prodejna, tak říkám, ať to má město," přidal svůj názor Jaroslav Kalát z Hořovic. Sám se pokládá za starousedlíka, a jak dále uvedl, před patnácti lety budovu oceňoval, a to z pozice soudního znalce. „Není v tak špatném stavu, jak si někteří lidé myslí," konstatoval Jaroslav Kalát.

Křížová klenba, věž a tajemná chodba
Slavnostního otevření starého zámku se zúčastnily desítky lidí, a to i přes nepříznivé počasí. Hudební program se konal v nejstarší části zámku. Vystoupil zde Dixiealnd Band Zdice a hudebníci si chválili výbornou akustiku. „Jedná se o středověkou část, zdi jsou dva metry silné a nad námi je křížová klenba, která je i v dalších místnostech," popsal prostory severního sedla starosta Hořovic Ondřej Vaculík. V době, kdy byl zámek tvrzí, měl věž. „Ta věž byla nyní odhalena. Jedná se o sedm metrů hlubokou hladomornu. Dá se do ní vejít pouze poklopem v podlaze," popsal zajímavosti historické budovy starosta.

Mezi další pozoruhodnosti starého zámku patří například to, že z jeho útrob vychází chodba dvě stě metrů dlouhá. „Historikové bádali nad tím, jestli se jednalo například o únikový východ. Podle nejnovějšího zjištění, právě podle stavebně historického průzkumu, je to spíše tak, že se jedná o štolu, o pokus hledat železnou rudu," přidal Ondřej Vaculík.

Centrální tvrz

Areál starého zámku Hořovičtí odkupují od dosavadního majitele, kterými byli Vojenské lesy, a to za 36 milionů korun, které budou splácet šest let. V areálu se nachází centrální tvrz, hospodářské stavení, které je složené ze dvou budov spojených do L, domku u vchodu a z hospodářského křídla přeměněného na garáže.

Hořovičtí chtějí mít ve starém zámku například knihovnu, či komorní sál vhodný i pro pořádání svateb. Potřebné stavební úpravy hodlají podpořit dotacemi.