„Ve Višňovce to ještě jde, ale v ulici 9. května jsem musela hromady sněhu přeskakovat," konstatovala poštovní doručovatelka Lenka Provazníková. Mezi dalšími, kteří museli zdolávat sněhové překážky, jsou například maminky s kočárky.

Hořovičtí nechali odvážet sníh pouze z několika míst, například od škol. „Ostatní jsme nechali odtát, hlavně z finančních důvodů," konstatovali zástupci města Hořovice. Na letošní zimní údržbu Hořovičtí vyčlenili tři miliony korun. Předchozí roky jim však ukázaly, že odvoz sněhu může rozpočet města zatížit až o miliony korun navíc. K tomu museli přistoupit v období, kdy sněhu napadlo mnohem víc, než tomu je zatím v letošní zimní sezoně.

V případě, že by se i letos opakovala situace, kdy sníh zasype město do takové míry, že se bude muset odvážet ze všech ulic, převedou potřebné finance na zimní údržbu z rozpočtové položky, která je prozatím určená na drobnější opravy silnic, například výtluků. To platí i naopak. V případě, že nevyčerpají tři miliony korun na zimní údržbu, převedou je na opravy povrchů silnic.

O schůdnost samotných chodníků a sjízdnost silnic se v Hořovicích stará společnost Ave. Jeho zástupci upozornili na to, že sněhové bariéry v úseku mezi krajnicí komunikace a okrajem chodníku vznikají při úklidu sněhu. „Sníh na chodnících nelze shrnovat k podezdívkám rodinných domů nebo k plotům, stejně tak i při plužení komunikací nelze sníh odklízet jinam než ke krajnicím, tedy v zastavěných částech města k chodníkům," upozornil za společnost Ave Emanuel Ráček.

„Aby sníh nepřekážel chodcům, je u přechodů pro chodce ručně odklízen," pokračuje zástupce společnosti Ave s tím, že odklizení sněhu i v ostatních místech než jsou přechody pro chodce je možné, ale pouze zásahem speciální těžké techniky, která by sníh naložila a odvezla z města na předem určené místo. „Tímto způsobem byl likvidován v zimní sezóně 2010 – 2011, kdy spad sněhu byl několikanásobně vyšší než v letošním roce. Je však nutné říci, že městskou pokladnu zatížil nemalou částkou," potvrdil slova zástupců města Hořovice poradce pro ekologii Emanuel Ráček.