Navštívili hromadně hořovickou transfúzní stanici. Florbalisté oddílu SK Red Dragons tak učinili letos v lednu, studenti Gymnázia Joachima Barranda Beroun v únoru a o měsíc později i členky sdružení Hořovické maminky.

Dětský koutek

K Hořovickým maminkám se přidal i jeden zástupce opačného pohlaví. „Sedm maminek a jeden tatínek. Jsme překvapeni, kolik se nás na první akci sešlo,“ uvedla za Hořovické maminky Lucie Menclová, která je nejen jejich předsedkyní, alena pár hodin se navíc ujala i role tety na hlídání. Při návštěvě Hořovických maminek se totiž čekárna transfúzky z části změnila na dětský koutek. Děti zde čekaly na maminky, které se právě vypravily do odběrové místnosti.

Některé ženy by bez hlídání musely návštěvu transfúzní stanice na několik let odložit. A to například do té doby, než by jejich dítě docházelo do školky. „Kdyby mi zde nikdo dítě nepohlídal, nemohla bych přijít. Navíc jsem spokojená i s tím, že nám sestřičky umožnily darovat krev v netypickém termínu. Ostatní dárci přišli na řadu před námi a nyní je v čekárně pro naše děti hodně místa,“ konstatovala maminka Michaela Bernatová.

Nastavená laťka

Hořovické maminky se na transfúzní stanici vrátí. Akci si hodlají zopakovat i místní florbalisté. „Rozhodli jsme se tak hned při první návštěvě,“ sdělil za florbalisty Red Dragons Vojtěch Plecitý.

Hromadné akce pomáhají udržet nastavenou laťku. „I když je současný počet čestných dárců s loňským rokem vyrovnaný, potýkáme se nyní s problémem, kdy zaměstnavatelé nechtějí své zaměstnance uvolňovat. Hodně dárců chodí darovat krev ve svém vlastním volnu. Berou si na to dovolenou, nebo jsou před odpolední či noční směnou,“ upozornila vrchní sestra hořovické transfúzní stanice Jana Šrámková.