„Nemám brát ze země injekci, ani jehličku. Mám ji tam nechat ležet. Mohla bych se totiž škrábnout. Budu si to vždycky pamatovat a vždycky to tak udělám,“ řekla bez váhání šestiletá Adélka Císařová z první třídy.
Slovo AIDS se včera skloňovalo v hostomické škole ve všech pádech. Žáci i učitelé se totiž přidali k těm, kteří si včera připomněli světový den boje proti této nemoci. Nejen kluci a holky, ale i jejich učitelé se oblékli do červeného. Chtěli tak vyjádřit solidaritu s nemocnými a upozornit na možnou hrozbu.

Běh na dlouhé trati

Včerejší akce hostomické školy patří do projektu zdravého životního stylu. „Nejedná se o jednorázovou akci, je to běh na dlouhou trať. Akce ke zdravému životnímu stylu připravujeme průběžně celý rok. Byli bychom rádi, kdyby se dětem do podvědomí dostalo, že zdraví je hodnota, kterou si musí chránit,“ uvedla za Základní školu Pavla Lisého Helena Nesnídalová. „Jde nám také o to, aby se k dětem informace dostaly včas. Aby mohly sami o sobě rozhodnout, dřív než bude pozdě,“ sdělila výchovná poradkyně Nesnídalová.

Dětská kriminalita

Akce podobného druhu jsou v Hostomicích na pravém místě. „O tom, že naše město patří k nejvíce ohroženým místům regionu, jsme se dozvěděli při školní akci minulého týdne, kdy jsme si připomněli Den nekuřáků. Tuto informaci nám sdělili přímo policisté, kteří se věnují dětské kriminalitě. Hostomicko je podle nich ohroženo drogami i trestnou činností, která se k tomu váže,“ upozornila Helena Nesnídalová a dodala, že do prevence je třeba vtáhnout všechny děti i rodiče.

Negativní jevy

V rámci prevence šikany se kluci a holky učí, jak reagovat na negativní jevy kolem sebe. „Učí se, jak se chovat v situacích, když jim někdo nabídne nejen odvoz domů, ale i drogu. Učí se, jak odolat kouření, jak správně odmítnout, aby to bylo účinné,“ poznamenala Helena Nesnídalová.
Na každém stupni hostomické základní školy se děti připravují jinou formou. „V osmém a devátém ročníku se věnujeme asertivním technikám, kdy připravujeme modelové situace a scénky,“ sdělila Nesnídalová s tím, že pro žáky nebývají hodiny vždy jednoduché. Pedagogové věří, že v životě pak různé negativní situace nezaskočí.