To je hrůza, v Hostomicích na náměstí porazili desítky zdravých stromů,“ oznámil anonymní telefonát redakci Berounského deníku.

Jehličnany do parku nezapadaly

Na hostomickém náměstí se opravdu kácelo. Zástupci města však tvrdí, že ke všem odstraněným dřevinám mají povolení. „Stromy byly skutečně zdravé, jednalo se převážně o jehličnany, které do parku nepatří. Jejich estetická a funkční hodnota však byla zanedbatelná,“ konstatoval za Městský úřad Hostomice Vít Maršálek. „Navíc stromy v parku posoudili odborníci. Dendrologický posudek jsme nechali vypracovat kvůli plánované rekonstrukci centra města. Odborníci určili, které stromy jsou hodnotné a je třeba je zachovat a které nikoliv. Jejich posudek nám bude vodítkem při další úpravě parku. Nyní bylo třeba pokácet stromy kvůli výstavbě nového dětského hřiště,“ vysvětlil Vít Maršálek.

Anonym v telefonu kritizoval i hřiště

Anonym upozornil nejen na pokácené stromy, ale i na nevhodnost umístění dětských prolézaček mezi autobusové nádraží a frekventovanou komunikaci. „Město Hostomice nevlastní žádný jiný pozemek, na kterém by se hřiště mohlo postavit. Jestliže má být hřiště přístupno největšímu počtu lidí, tak musí být umístěno v centru. Navíc město pozemky v okrajové části Hostomic nemá. Nebyla jiná možnost,“ uvedl Maršálek.

Olovnatá inhalace rodiče neodradila

Někteří obyvatelé Hostomic přimhouřili oči nad škodlivostí výfukových plynů, které budou děti pravděpodobně na novém hřišti dýchat, a novou atrakci ve městě přivítali. „Bydlíme v bytovce, naše dítě si nemá kde hrát. Dětské hřiště rozhodně využijeme, už se na něj těšíme. Jestliže město nemá jiné pozemky, je dobře, že hřiště bude na náměstí,“ uvedla maminka Martina Vostárková.

Dřeviny byly označené

Obyvatele Hostomic o kácení stromů nikdo neinformoval. „Dřeviny k odstranění byly předem označené červeným křížem. Z předchozích zkušeností víme, že se lidé v takových případech ozývají až po akci. V každém případě se k povolení kácení mohla vyjádřit občanská sdružení k tomu přihlášená. Jejich zástupci nevyslovili žádné námitky,“ řekl Vít Maršálek.

Pokáceno bylo deset vzrostlých stromů

V Hostomicích bylo začátkem týdne pokáceno přibližně třicet kusů dřevin. „Jsou v tom však započítány i túje s obvodem pěti centimetrů. Vzrostlých stromů bylo deset kusů. Mimo jehličnanů byla pokácena i jedna bříza, která byla z poloviny suchá,“ popsal zástupce Hostomic. Dalšími stromy, na které bylo vydané povolení ke kácení, je jeden kaštan a jedna lípa, ty se však nacházejí mimo lokalitu budoucího hřiště. Jsou zařazeny jako suché a nebezpečné stromy.