„Vyřešit kritickou situaci jsme mohli i díky místním hasičům, kteří poskytli prostory. Dnes budeme totiž kolaudovat další třídu mateřinky v budově hasičské zbrojnice,“ vysvětlil starosta Hostomic Vít Šťáhlavský.

Nová třída pro více jak dvě desítky dětí je umístěna v prvním patře budovy ve středu města. Za prázdninové měsíce se zasedací místnost, kterou využívali nejen hasiči, ale i městský úřad na veřejná zasedání a výstavy, změnila v hernu. „Projekt na rekonstrukci jsme připravili ve spolupráci s hygienou. Mimo herny bylo nutné připravit i místo na spaní. V dalších prostorách je kuchyňka pro výdej jídel, nechybí ani šatny a sociální zařízení pro děti a personál,“ popsal starosta s tím, že hygienické předpisy si vyžádaly i úklidové komory.

Renovace si vyžádala 800 tisíc

Stavební náklady, které zahrnují i nové podlahy, obklady a světla, dosahují přibližně osmi set tisíc korun. Okna a topení však zůstávají původní. Další finanční prostředky vloží Hostomičtí do vybavení nové třídy. V případě, že se dnes podaří nové prostory zkolaudovat, požádají zástupci města krajské úředníky o navýšení kapacity v mimořádném termínu. „Jestliže vše dobře dopadne, bude moci ředitelka mateřské školy do konce srpna rozeslat rodičům rozhodnutí o přijetí dětí,“ uvedl Vít Šťáhlavský.

Novou třídu si budou moci přijít prohlédnout všichni v sobotu 5. září. Zástupci města připravují den otevřených dveří. Hostomičtí řeší problém nízké kapacity školky od té doby, kdy minulé vedení města schválilo nevýhodnou rekonstrukci stávající budovy mateřské školy. Tato renovace kapacitu školky paradoxně snížila. Mnoho maminek bude moci nyní nastoupit do zaměstnání. „Budu moc ráda, jestli moje dítě přijmou do školky. Skončily mi dávky a mám možnost jít do práce, nikdo by přece nechtěl být doma zadarmo,“ uvedla mladá žena.