Neznámý pachatel poškodil u jednoho auta i pneumatiky. „Situace je kritická. A to i přesto, že jsme do města pozvali pořádkovou službu. U nás má hlídka ale opačný efekt, než například v Hořovicích, kde si ji zástupci města nemohou vynachválit,“ popsal situaci starosta Hostomic Vít Šťáhlavský.

Vandal řádil po odchodu hlídky

Dvoučlenná hlídka se psem ze společnosti Sipadan střeží Hostomice několik týdnů. Zástupci města nejsou s touto službou spokojeni, a to i navzdory tomu, že vandal, po kterém zbyly nejen v Hostomicích hromady střepů, řádil až v době, kdy pořádková služba hlídku ve městě řádně ukončila. „Přibližně před dvěma týdny byly po náměstí rozházené kontejnery. Navíc odpadkový koš skončil na soše sv. Jana Nepomuckého. V tomto případě jsme společnosti hlídku neuhradili. Kontrola náměstí patří totiž mezi naše hlavní požadavky. Samozřejmě s tím, že se pořádková služba zaměří i na přilehlé ulice,“ zdůraznil starosta Hostomic.

Pes byl zavřený v kufru

„Navíc jsme v jednom případě v nočních hodinách přistihli hlídku sedět v autě. Jejich chování nenasvědčovalo tomu, že by v tu chvíli hlídali město. Pro nás je tato služba finančně náročná, musíme však říct, že i bez efektu. Se společností Sipadan musíme co nejdříve vše projednat, nejlépe na veřejném zasedání zastupitelstva, kde budou moci odůvodnit své nedostatky,“ konstatoval Vít Šťáhlavský.

Společnost se hájí

Zástupci Sipadanu se však brání. „Hlídka své povinnosti neporušila. Při setkání se starostou seděli její dva členové v autě a zapisovali údaje do provozní knihy. Pes byl v té době v kufru auta. Vše máme ověřeno podle zápisů,“ uvedl zástupce společnosti Sipadan. Ten však přiznává, že v posledních týdnech střežila Hostomice hlídka složená z mladých lidí. „Neměli potřebnou praxi a v některých případech působili zmateně. Například v situacích, kdy je vandalové odlákali z jedné části města, kde pak řádila jiná parta. To už se nyní neděje. Do Hostomic posíláme nejzkušenější pracovníky. K případům, kdy by si s hlídkou někdo zahrával, již nedochází,“ tvrdí zástupce Sipadanu.