Lidé z Hostomic upozorňují na vysokou kriminalitu ve městě. „Hostomice nejsou bezpečné ani za bílého dne. Několik hodin po poledni byla nedaleko náměstí přepadená a okradená žena,“ uvedl rozhořčený obyvatel Hostomic Václav Císař. K němu se s dalším případem přidala dvacetiletá dívka. „Začátkem března někdo napadl a zmlátil u kostela mladíka, kterému nebylo ani devatenáct let,“ uvedla mladá žena s tím, že zraněný byl ve velmi vážném zdravotním stavu.

Uvedené případy z Hostomicka policisté potvrdili. Poukazují však na to, že region je pod kontrolou a že nezanedbávají ani preventivní opatření. „Obvodní oddělení Policie ČR Hořovice má na starosti přibližně čtyřicet obcí. Hlídky pravidelně kontrolují všechna místa a do Hostomic dojíždí navíc i hlídka dopravní policie, která dohlíží nejen na bezpečnost silničního provozu, ale zajišťuje i asistenci při vloupáních a krádežích,“ popsal současnou situaci vrchní komisař územního odboru kapitán Milan Krampera.

„Navíc v regionu pracuje preventivní informační skupina, která navštěvuje děti ve školkách a školách například s protidrogovými přednáškami,“ uvedl Krampera, který zároveň potvrdil, že na Hořovicku není plný stav policistů. „Snažíme se však reagovat na všechny podněty lidí a řešíme je akutně,“ dodal Krampera. Podle něj je důležitá i pomoc lidí, kteří v případě trestných činů ihned kontaktují policii.

Podle zástupců Policie ČR by města mohla bezpečnost podpořit například kamerovým systémem, nebo městskou policií. Starosta Hostomic s tímto názorem ale nesouhlasí. „Nemůžeme zastupovat státní policii. Například náklady na městskou policii v našem městě by se ročně vyšplhaly na několik milionů korun, a to si nemůžeme dovolit,“ konstatoval starosta Hostomic Vít Šťáhlavský.

Názor na zlepšení bezpečnosti ve městě vyslovili i občané. „Lidé by neměli být lhostejní, když se něco stane. Měli by se k problémům vyjadřovat a nedělat, že se nic neděje,“ uzavřel Václav Císař.