„Situace se nezlepšuje, vandalismus přetrvává. Po městě jsou nyní rozbitá okna a na radnici vytrhané parapety,“ popsal poslední nepříjemný případ starosta města Vít Šťáhlavský.

Pobouření jsou hlavě obyvatelé Hostomic. „Kriminalita se u nás stále zvyšuje. Budeme to muset vzít do svých rukou,“ upozorňovali někteří lidé z města těsně po letních případech, kdy na ulicích Hostomic pachatelé úmyslně zapálili osobní automobily.

Situace není lhostejná ani lidem na radnici. O bezpečnosti ve městě jednají s Policií ČR a navíc si na několik měsíců zaplatili pořádkovou službu. S tou však spokojení nebyli. „Agentura se možná osvědčila v jiných městech, ale u nás rozhodně ne,“ uvedl ke zkušenosti z konce loňského roku s pořádkovou službou Sipadan Vít Šťáhlavský.

Spolupráce s Dobříší

Zástupci města hledají další varianty, jak snížit kriminalitu. „Něco udělat musíme. Jednou z možností by byla spolupráce s Městskou policií Dobříš,“ sdělil místostarosta města Vladimír Zachoval.

Pro Hostomické je vlastní městská policie finančně nedostupná, proto požádali zástupce Dobříše o spolupráci. „Náš občan by byl zaměstnaný pod dobříšskou městskou policií, my bychom nastavili režim jeho povinností,“ vysvětlil starosta Vít Šťáhlavský s tím, že se jedná o nápad, který vyžaduje další jednání.

Dobříšští vidí ve spolupráci prozatím mnoho otazníků. „Neobešla by se bez komplikací. Například přestupky z Hostomic by se musely řešit na Dobříši,“ konstatoval starosta Dobříše Jaroslav Melša. Zároveň dodal, že budou městskou policii personálně zkvalitňovat. „Uvidíme, jestli změny, které nastanou s novými lidmi, by spolupráci s Hostomicemi umožnily,“ uzavřel dobříšský starosta.