Ulice Dubinská je rozkopaná. „Dodavatel stavby uvede poškozené komunikace do původního stavu. Vozovku však není možné opravit v současných klimatických podmínkách, musíme počkat na teplejší počasí. Lidé musí počítat také s tím, že kvůli zajištění plynulosti dopravy, budou nejdříve upraveny silnice třetí třídy,“ vysvětlil starosta města Vít Šťáhlavský.

Občané se rozdělili na dva tábory

„Kanalizaci vítám. Nemusím kupovat nový septik a odpadnou nám i úhrady za jeho vývoz,“ uvedla důchodkyně z města. Pro některé obyvatele Hostomic je však částka za přípojku příliš vysoká. „Přípojku mám už hotovou, náklady jsou pro mne příliš vysoké,“ uvedl Antonín Froněk.

Občané uhradí dvacet tisíc korun

Pro všechny obyvatele Hostomic je poplatek za přípojku a její projekt stejná. „Lidé uhradí dvacet tisíc korun. Někteří se nad cenou pozastavují. Paradoxem je, že úhrada za přípojku je samozřejmostí například pro babičku, která má důchod osm tisíc korun,“ uvedl Vít Šťávlavský.

Mrazivé počasí si vyžádalo složitější technologický postup

„Pro občany může být nepochopitelný. Vzhledem k materiálu vodovodního podtrubí bylo možné v mrazech do výkopů uložit pouze kanalizaci. Výkop se pak nahrubo zasypal a vodovod se mohl umístit až teplejším počasí,“ popsal starosta Hostomic s tím, že změna technologických postupů se nevyžádá navýšení ceny za výstavbu kanalizace.