Společné jednání dopravce, města, policie i autora vyústilo ve vypracování nového projektu. Ten je připravený již od prosince. Kvůli špatným klimatickým podmínkám nebylo možné upravit přechod v zimních měsících.

Nový projekt ale vyřeší jen nájezd pro autobusy přijíždějící ze Zahradní ulice. Řidiči, kteří nedodržují povolenou rychlost a zastaví je až betonové bloky na novém přechodu, se žádné úpravy nedočkají. „Chtěli jsme auta zpomalit především před základní školou. Z části se nám to podařilo.

Najdou se však i takoví řidiči, kteří rychlost stále překračují a narážejí do vyvýšeného ostrůvku,“ popsal chování neukázněných lidí starosta Hostomic Vít Šťáhlavský. „Nejenže si ničí své automobily, už několikrát jsme museli ostrůvek opravovat a betonové bloky vracet na původní místa,“ doplnil starosta. Podle něj by si řidiči měli hlavně uvědomit, že svým chováním ohrožují nejen sebe, ale i chodce. Zvláště když bílou zebru využívají děti z nedaleké základní školy.

Než zástupci obce přistoupí k úpravě přechodu, budou jednat s obyvateli domů, které se u přechodu nacházejí. V každém případě by se rekonstrukce měla uskutečnit v první polovině letošního roku. „Lidé se totiž obávají, že se úpravy dotknou jejich pozemků. Úprava přechodu nebude však zasahovat mimo pozemky města,“ upřesnil Vít Šťáhlavský.

Aby byl přechod dobře viditelný i v noci, připravují zástupci města jeho osvětlení.